بلاگ / مقاله ها / استتوسکوپ (گوشی پزشکی) دیجیتال (۲)

استتوسکوپ (گوشی پزشکی) دیجیتال (۲)

استتوسکوپ (گوشی پزشکی) دیجیتال (۲)

گوشی پزشکی دیجتال، وسیله ای است که علاوه بر داشتن قابلیتهای یک استتوسکوپ سنتی معمولی، امکاناتی دارد که هر پزشکی میتواند به کمک آنها، دایره وسیع تری از نیاز های خود را رفع کند.

يكي ديگر از مهمترين امكانات يك گوشي پزشكي، تميز دادن صداهاي مطلوب از صداهاي مزاحم (صداهاي محيطي و صداي برخورد و حركت گوشي روي بدن) در عين تقويت آنها است.

 

بگذاريد اين مهم را با يك مثال توضيح دهيم. فرض كنيد واحد حجم و بلندي صدا را x در نظر بگيريم. تصور كنيد 1x صداي مطلوب و 1x صداي مزاحم داريد.در يك گوشي پزشكي سنتي، صداهاي مطلوبي كه حين استفاده به گوش شما ميرسند 2x و صداهاي مزاحم 0.5x ميشوند و ذهن مخاطب به صورت پيش فرض و به مرور زمان و در اثر معاينات مختلف، صداهاي مزاحم با اين درجه را ناديده ميگيرد. همانطور كه بعد از مدتي قرار گرفتن در محيط پر سر و صدايي مثل نمايشگاه ها و مجتمع هاي خريد، ديگر صداي محيط شلوغ ممكن است آزارتان ندهد در حالي كه در بدو ورود به اين مكان ها، ممكن است ميزان صداي حاصل از ازدحام و همهمه كاملا براي شما مشهود باشد.

 

در ادامه مثال و در يك گوشي پزشكي الكترونيك، صداي مطلوب در هنگام استفاده از محصول به ميزان 15x و صداهاي مزاحم به ميزان 2x ميرسند. اين يعني نسبت صداهاي مطلوب به صداهاي مزاحم 7.5 است در حالي كه اين عدد براي گوشي هاي سنتي طبق اين مثال 4 است.

در گوشي هاي الكترونيك به دليل استفاده از تكنولوزي هاي تشخيص نويزها و صداهاي مزاحم و كاهش آنها، ميزان كم شدن صداهاي مزاحم و نويزهاي محيطي بسيار بيشتر از گوشي هاي ساده مكانيكي است كه اين امر خود از مزاياي ذاتي بهره بردن از يك سيستم الكترونيك حتي بدون هوشمند سازي آن است.

 

اما نكته منفي كه در اين مورد وجود دارد، عادت كردن مخاطب به استفاده از گوشي هاي الكترونيك است. باز به مثال بالا توجه كنيد؛ ذهن مخاطب و شخصي كه از گوشي پزشكي استفاده ميكند به شنيدن صداي 2x عادت كرده است و اين باعث ميشود با اينكه درصد كاهش حجم نويز در گوشي الكترونيك به شكل قابل توجهي بيشتر است، اما مخاطب در دفعات اول استفاده از اين محصول كمي حس شنيدن صداهاي مزاحم به همراه صداهاي مطلوب را داشته باشد كه البته اين امر فقط مختص چند بار استفاده اول از اين محصول است.

 

ادر نظر داشته باشید که كاهش نويز تنها عملكرد گوشي هاي الكترونيك نيست، بلكه به دليل اينكه اين گوشي ها صدا را به سيگنالهاي الكترونيكي تبديل مي كنند، امكانات متنوع ديگري از جمله امكان فيلتر كردن صدا به صداهاي مطلوب كه مخاطب قصد سمع آنها را دارد (به عنوان مثال صداي قلب و شش) وجود دارد. همچنين امكان تغيير بازه فركانسي براي شنيدن صداي قلب نوزاد يا كودكان با سنين كم و بزرگسالان نيز وجود دارد.

 

در گوشي هاي پزشكي الكترونيك نبض، تلاش شده است تا ميزان كاهش صداي محيطي و نويز هاي مزاحم به حد كاملا قابل قبول براي راحتي كاربر هنگام معاينه برسد و طبق آزمايشها و تستهاي انجام شده، كاربران از اين كاركرد محصول نيز رضايت داشته اند و توانسته اند با شرايطي كاملا مسلط بر صدا، معاينات خود را انجام دهند. جهت مطالعه نكات بيشتر در مورد محصول ميتوانيد به صفحه فروشگاه در سايت نبض مراجعه كنيد.

دیدگاه ها

برای ثبت دیدگاه، ابتدا باید با اطلاعات کاربری خود وارد سایت شوید.