تاریخچه گوشی پزشکی (استتوسکوپ) - نبض هوشمند سلامت
مقالات عمومی

تاریخچه گوشی پزشکی (استتوسکوپ)

گوشی پزشکی(استتوسکوپ) که یکی از متداول ترین تجهیزات پزشکی است، بیش از 200 سال عمر دارد. در این مقاله کوتاه تاریخچه گوشی های پزشکی و تغییرات آنها تا امروز را بررسی می کنیم.

فهرست مطالب

 

تاریخچه گوشی پزشکی

انسان از گذشته تا به حال تلاش­های بسیاری در جهت پیشرفت در علوم مختلف از جمله پزشکی کرده است. اما پزشکی به علت حساسیت بالای آن و عدم دسترسی به فضای آزمایشگاهی مناسب برای رسیدن به نتیجه مطلوب، همیشه با دشواری­ هایی روبه رو بوده است. پیش از اختراع گوشی پزشکی، بشر هیچ وسیله ای نداشت تا با آن بتواند صدای درون بدن را گوش بدهد و آناتومی و نوع صداهای اعضایی چون قلب را بهتر بشناسد.

 

اختراع گوشی پزشکی (stethoscope)

 جالب است بدانید که گوشی پزشکی برای اولین بار در سال 1816 و در فرانسه اختراع شد. پیش از آن پزشکان برای شنیدن صدای قلب گوش خود را بر روی سینه  بیمار می گذاشتند، روزی یکی از پزشکان به نام رنه لاینک وقتی میخواست به صدای سینه یک زن گوش دهد، با توجه به فرهنگی که در آن رشد کرده بود حس شرم زدگی کرد، لذا تصمیم گرفت تا وسیله ­ای برای تسهیل این امر بسازد.

 وسیله ای که به دنبال این اتفاق اختراع شد، خود به نوعی موجب متمرکز شدن صداهای دریافتی و تقویت آن ها می شد. این وسیله ظاهری شیپور مانند داشت و جنس اولیه آن چوبی بوده و ظاهری کاملا متفاوت از ظاهر گوشی های امروزی داشت. سخت و صلب بودن و عدم انعطاف کافی از مواردی بودند که دامنه استفاده از این گوشی های ابتدایی را محدود می کردند.

با گذشت زمان و پیشرفت در علوم، علم پزشکی هم از این پیشرفت جا نماند و اولین گوشی پزشکی هایی که یک لوله واسط انعطاف پذیر داشتند در سال 1840 تولید شدند.

 

تکامل گوشی های پزشکی

یکی از اتفاقات جالبی که در سال 1851 برای گوشی های پزشکی افتاد، ایده استفاده از هر دو گوش در سمع صداها بود. با این تغییر، میزان صداهای دریافتی بیشتر شده و معاینات شکلی دقیق تر به خود گرفتند. پس از این طراحی کاربردی، باقی افراد تلاش کردند تا نواقص این مدل را برطرف کنند.

در سال 1960 دکتر لیتمن، پژوهشگر قلب توانست با انجام تغییراتی در گوشی پزشکی ویژگی های صوتی و آکوستیکی آن را تقویت کند. نام لیتمن امروزه در این صنعت بسیار پرآوازه است.

 

گوشی های پزشکی دیجیتال

 نکته جالب توجه این است که این پیشرفت­ها تا به امروز ادامه داشته و تغییرات بسیاری در جزییات آن انجام گرفته است اما ساختار اولیه و پایه­ ای آن، آنچنان دستخوش تغییر نشده است. تا جایی که امروزه گوشی ­های موسوم به گوشی دیجیتال یا هوشمندپزشکی در بازار وجود دارند که به دارندگان این گوشی علاوه بر کیفیت و شدت و وضوح صدای فوق العاده، امکان مقایسه و تحلیل صدا با توجه به اطلاعاتی که قبلا در آن بارگذاری شده است را می­دهد.

و در آخر شاید تمام این پیشرفت ها را مدیون اولین گام های اساسی باشیم که دکتر لیتمن در این عرصه برداشت، درست مانند گام های هنری فورد در صنعت خودرو سازی که موجب شد ما امروزه شاهد محصولات کمپانی هایی چون تسلا باشیم...

 

مطالعه بیشتر: مقاله جامع در مورد گوشی پزشکی

منبع : نبض (نبض هوشمند سلامت)

نظرات کاربران

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید:
برای ثبت دیدگاه، ورود به سایت الزامی است. حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید.