مخترع گوشی پزشکی - نبض هوشمند سلامت
مقالات عمومی

مخترع گوشی پزشکی

قصد داریم تا در این مطلب به تاریخچه گوشی های پزشکی (استِتوسکوپ) بپردازیم و با مخترع گوشی پزشکی و سیر تکامل این گوشی ها به مرور زمان بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

تاریخچه گوشی پزشکی

انسان از گذشته تا به حال تلاشهای بسیاری در جهت پیشرفت در علوم مختلف از جمله پزشکی کرده است. اما پزشکی به علت حساسیت بالای آن و عدم دسترسی به فضای آزمایشگاهی مناسب برای رسیدن به نتیجه مطلوب، همیشه با دشواریهایی روبرو بوده است. پیش از اختراع گوشی پزشکی، بشرهیچ وسیله ای نداشت تا با آن بتواند صدای درون بدن را گوش بدهد و آناتومی و نوع صداهای اعضایی چون قلب را بهتر بشناسد.

 

مخترع گوشی پزشکی Stethoscope

جالب است بدانید که گوشی پزشکی برای اولین بار در سال 1816 و در فرانسه اختراع شد. پیش از آن پزشکان برای شنیدن صدای قلب گوش خود را بر روی سینه¬ی بیمار می گذاشتند، روزی یکی از پزشکان به نام رنه لاینک وقتی میخواست به صدای سینه یک زن گوش دهد، با توجه به فرهنگی که در آن رشد کرده بود حس شرم زدگی کرد، لذا تصمیم گرفت تا وسیله¬ای برای تسهیل این امر بسازد.

 وسیله ای که به دنبال این اتفاق اختراع شد، خود به نوعی موجب متمرکز شدن صداهای دریافتی و تقویت آن ها می شد. این وسیله ظاهری شیپور مانند داشت و جنس اولیه آن چوبی بوده و ظاهری کاملا متفاوت از ظاهر گوشی های پزشکی امروزی داشت. سخت و صلب بودن و عدم انعطاف کافی از مواردی بودند که دامنه استفاده از این گوشی های ابتدایی را محدود می کردند. اینگونه بود که رنه برای اولین بار مخترع گوشی پزشکی لقب گرفت.

مخترع گوشی پزشکی

با گذشت زمان و پیشرفت در علوم، علم پزشکی هم از این پیشرفت جا نماند و اولین گوشی پزشکی هایی که یک لوله واسط انعطاف پذیر داشتند در سال 1840 تولید شدند. مخترع گوشی پزشکی رنه باقی ماند اما در جزییات آن تغییرات زیادی حاصل شد.

 

تکامل گوشی های پزشکی

یکی از اتفاقات جالبی که در سال 1851 برای گوشی های پزشکی افتاد، ایده استفاده از هر دو گوش در سمع صداها بود. با این تغییر، میزان صداهای دریافتی بیشتر شده و معاینات شکلی دقیق تر به خود گرفتند. پس از این طراحی کاربردی، باقی افراد تلاش کردند تا نواقص این مدل را برطرف کنند.

مخترع گوشی های پزشکی

در سال 1960 دکتر لیتمن، پژوهشگر قلب توانست با انجام تغییراتی در گوشی پزشکی ویژگی های صوتی و آکوستیکی آن را تقویت کند. نام لیتمن امروزه در این صنعت بسیار پرآوازه است.

 

گوشی های پزشکی دیجیتال

نکته جالب توجه این است که این پیشرفتها تا به امروز ادامه داشته و تغییرات بسیاری در جزییات آن انجام گرفته است اما ساختار اولیه و پایه ای آن، آنچنان دستخوش تغییر نشده است. تا جایی که امروزه گوشی های پزشکی موسوم به گوشی هوشمند پزشکی در بازار وجود دارند که به دارندگان این گوشی علاوه بر کیفیت و شدت و وضوح صدای فوق العاده، امکان مقایسه و تحلیل صدا با توجه به اطلاعاتی که قبلا در آن بارگذاری شده است را می دهد. 

طراح گوشی پزشکی

و در آخر شاید تمام این پیشرفت ها را مدیون اولین گام های اساسی باشیم که دکتر لیتمن در این عرصه برداشت، درست مانند گام های هنری فورد در صنعت خودرو سازی که موجب شد ما امروزه شاهد محصولات کمپانی هایی چون تسلا باشیم...

 

منبع: نبض (نبض هوشمند سلامت)

تعداد بازدید: 1362
نوشته شده در 1398/11/01

نظرات کاربران

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید:
برای ثبت دیدگاه، ورود به سایت الزامی است. حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید.