سوالات متداول در خصوص واکسن کرونا - نبض هوشمند سلامت

سوالات متداول در خصوص واکسن کرونا

کووید 19
عمومی

با گسترش اخبار واکسن کرونا، برای هرکدام از ما سوالاتی در خصوص واکسن کرونا به وجود می‌آید در این مقاله سعی کردیم به متداول ترین و مهم ترین سوالات پیش آمده در خصوص واکسن کرونا پاسخ دهیم این مقاله به مرور زمان به روزرسانی خواهد شد. شما نیز می‌توانید در بخش نظرات سوال و نظر خود را مطرح کنید تا در اسرع وقت آن را بررسی کنیم.

 

آیا واکسن مناسبی برای بیماری کرونا (کووید-19) وجود دارد؟

بله. سازمان‌های دولتی کشورهای مختلف مثل وزارت بهداشت در حال بررسی واکسن‌های کووید-19 هستند و در برخی کشورها نیز واکسن کرونا به تایید رسیده و در حال توزیع است.نتایج مطالعات منتشر شده از واکسن‌های کاندیدا بسیار امیدبخش هست و به احتمال زیاد کاندیداهای دیگری نیز مثل واکسن ایرانی در آینده  به لیست واکسن ها اضافه خواهند شد.پس از تایید امنیت و کارایی واکسن در مقابل بیماری کرونا، واکسن‌های کرونا طبق استانداردهای مشخص ساخته و توزیع خواهند شد. سازمان جهانی بهداشت(WHO) نیز در تسهیل مراحل کلیدی این فرایند جهت دسترسی میلیاردها نفر در سراسر جهان ،که نیازمند واکسن هستند، کمک می‌کند.

 

چه زمانی واکسن‌های کووید-19 آماده‌ی توزیع خواهند بود؟

اولین واکسن‌های کرونا معرفی شده‌اند اما  قبل از توزیع واکسن اقدامات زیر باید صورت بگیرد:

  1. واکسن کرونا باید در تحقیقات پزشکی در جمعیت های بزرگ، کارایی و ایمنی مناسب نشان بدهد.در حال حاضر برخی واکسن‌های کرونا نتایج امیدبخشی از این مرحله را نشان داده‌اند و واکسن‌های دیگری نیز در حال گذراندن این مرحله می‌باشند.
  2. تعدادی مطالعه‌ی علمی توسط سازمان‌های مستقل باید کارایی و ایمن بودن واکسن کرونا را تایید کنند
  3. سازمان جهانی بهداشت توصیه‌های خود مبنی بر استفاده یا عدم استفاده از واکسن کرونا و همچنین نحوه استفاده از آن را ارائه دهد.تا کشورهای جهان براساس آن سیاست‌های خود مبنی بر نحوه استفاده از واکسن کرونا را مشخص کنند.
  4. واکسن کرونا در تعداد بالا ساخته شود که مرحله‌ای زمانبر هست
  5. واکسن‌های کرونا براساس اولویت توزیع شوند

 

آیا واکسن‌های علیه بیماری کووید-19 می‌توانند جلوی همه‌گیری کووید-19 را بگیرند؟

میزان اثر واکسن کرونا علیه همه‌گیری کرونا به معیارهای متعددی از جمله میزان اثربخشی واکسن و همچنین تعداد افرادی از جمعیت که واکسینه می‌شوند بستگی خواهد داشت.مانند اغلب واکسن‌ها، واکسن کرونا نیز اثربخشی 100 درصد نخواهد داشت اما به دنبال تایید اثربخش ترین واکسن‌ها و استفاده درست از آن‌ها می‌توان اثرات این بیماری رو بسیار کمتر کرد.

 

از کجا بدانیم که واکسن‌ کرونا برای ما خطرناک نیست؟

برای اطمینان از ایمن بودن واکسن‌های کرونا، اقدامات سخت‌گیرانه‌ای صورت می‌گیرد. واکسن‌ کرونا نیز مثل بقیه داروها طی چند مرحله‌ آزمایشات دقیق شامل آزمایش بر روی جمعیت‌های بزرگ ده‌ها هزارنفری از افراد مختلف بررسی می‌شود تا هرگونه عوارض شایع یا نگرانی در خصوص آن برطرف شود.زمانیکه مطالعه‌ی بالینی نشان از کارایی و ایمنی واکسن کرونا می‌دهد چند سری بررسی‌های مستقل هم برای تایید دوباره‌ی کارایی و ایمنی واکسن کرونا انجام می‌شود تا اطمینان بیشتری از ایمنی آن حاصل شود.همزمان با معرفی واکسن‌ها نیز اقدامات نظارتی برای اطمینان بیشتر از ایمنی واکسن کرونا صورت می‌گیرد تا در صورت بروز هرگونه مشکل اقدامات مناسب صورت بگیرد.

 

در حال حاضر چه واکسن‌های مطرحی وجود دارند؟

واکسن‌ های مطرح در حال حاضر، که در جمعیت‌های بزرگ آزمایش شده‌اند یا در حال آزمایش‌اند مطابق ذیل می‌باشند:

واکسن فایزر - بیون تک (Pfizer - BioNTech):

واکسن آلمانی آمریکایی که تاییدیه‌ی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را گرفته است و حدود 95 درصد اثربخشی دارد .

واکسن مدرنا (Moderna):

واکسن آمریکایی که حدود 95.5 درصد در مردان و 93.5 درصد در زنان اثربخشی نشان داده است.

واکسن اسپاتنیک وی (Sputnik V):

که ساخته‌ی کشور روسیه است و 92 درصد اثربخشی نشان داده است.

واکسن اکسفورد – آسترازنکا (Oxford - AstraZeneca):

واکسن ساخته‌ی انگلستان که 62 الی 90 درصد اثربخشی نشان داده است.

 

آیا واکسن کرونای ایرانی کارایی و ایمنی مناسب دارد؟

واکسن کرونای ایرانی هنوز در دست مطالعه و بررسی هست و از دی ماه بر روی انسان آزمایش می‌شود. پس از انجام مطالعات انسانی و در صورت بهره‌مندی این واکسن از کارایی و ایمنی مناسب، واکسن کرونا تولید و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. در حال حاضر برای اطمینان از کارایی و ایمنی این واکسن مطالعات بیشتری مورد نیاز هست. براساس گفته وزیر بهداشت ایران اگر آزمایش‌های انسانی واکسن کرونا ایرانی نتیجه دهد، بهار 1400 به مرحله تولید می‌رسد.

 

آیا واکسن‌ کووید-19 موجب ایمنی و محافظت بلندمدت  ما در مقابل کرونا می‌شود؟

در حال حاضر امکان پاسخگویی کامل به این سوال وجود ندارد و برای پاسخگویی به این سوال مطالعات بیشتری باید صورت بگیرد با این حال شواهد موجود نشان می‌دهد بیشتر افرادی که از کرونا بهبود می‌یابند به واسطه‌ی پاسخ ایمنی بدنشان تا مدتی در مقابل ابتلای مجدد به کرونا مقاومند. در خصوص مقدار و مدت این ایمنی در برابر ابتلا ما هنوز در حال یادگیری هستیم.

 

آیا واکسن کرونا رایگان است؟

برخی کشور ها اعلام کرده اند که پس از دسترسی به واکسن کرونا آن را به صورت رایگان توزیع خواهند کرد اما هنوز اطلاع رسانی رسمی در خصوص رایگان بودن یا نبودن واکسن کرونا در ایران صورت نگرفته است.

 

آیا برای همه افراد واکسن کافی وجود دارد؟

پس از تایید و ورود واکسن، تعداد ابتدایی واکسن‌های کرونا محدود خواهد بود و این بدان معنا است که در ابتدا همه‌ی افراد قادر به دریافت واکسن کرونا نخواهند بود و براساس اولویت، واکسن کرونا ابتدا میان گروه‌های پرخطر مثل کادر‌درمان و سالمندان توزیع خواهد شد تا پس از تامین تعداد مورد نیاز، در دسترس دیگران نیز قرار گیرد.

 

اولویت دریافت واکسن کرونا با چه کسانی است؟

سازمان جهانی بهداشت معتقد است همه کسانی که می‌توانند از فواید واکسن بهره ببرند باید هرچه سریع‌تر با اولویت شروع از افراد با ریسک بالاتر به آن دسترسی داشته باشند. اولویت دریافت واکسن کرونا با گروه‌های پرخطر یعنی کارکنان خط مقدم سلامت مثل پزشکان و پرستاران، سالمندان (افراد بالای 65 سال) و افراد با بیماری‌های زمینه‌ای مثل بیماری های قلبی و سرطان می‌باشد. 

 

برای ایجاد ایمنی در مقابل کرونا چند بار باید واکسینه شویم؟

بسته به نوع واکسن کرونا ممکنه نیاز به یک یا دوبار واکسیناسیون داشته باشید بیشتر واکسن‌های معرفی شده نیاز به دو بار استفاده دارند و واکسنی که ایران پیش خرید آن را در دستور کار قرار داده است نیز نیاز به دوبار تزریق دارد.

 

تا زمانی که واکسن کرونا نیامده است برای پیشگیری از کرونا چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

  1. هنگام ارتباط با دیگران از ماسک برای پوشاندن دهان و بینی خود استفاده کنید
  2. فاصله گذاری اجتماعی با دیگران را رعایت کنید و سعی کنید هنگام ارتباط با دیگران از آنها حداقل 1.5 متر فاصله  داشته باشید
  3. از ارتباط نزدیک با افراد بیمار بپرهیزید
  4. از تجمعات دوری کنید و به مهمانی و مراسمات نروید.
  5. دست‌هایتان رو مرتباً بشویید

 

چرا استفاده از واکسن جدای از سایر اقدامات مثل فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک اهمیت دارد؟

توقف همه‌گیری کرونا به استفاده از همه‌ی ابزارهای موجود و در دسترس ما نیاز دارد.واکسن به بدن شما کمک می‌‍کند که در صورت مواجهه با ویروس کرونا برای مقابله با اون آماده باشید، سایر اقدامات پیشگیرانه مثل استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی، احتمال مواجهه شما با ویروس کرونا را کاهش میدهند.

واکسن در کنار سایر اقدامات پیشگیرانه موجب بیشترین محافظت از شما در مقابل بیماری کرونا خواهد شد.

 

اگر در گذشته به کرونا مبتلا شده‌ایم باز هم نیاز به واکسن کرونا داریم؟

در حال حاضر اطلاعات کافی در خصوص مدت و میزان ایمنی طبیعی بدن در برابر ابتلای مجدد به کرونا وجود ندارد و مطالعات و تحقیقات بیشتری در حال انجام است تا به این سوال پاسخ مناسبی داده شود.

 

آیا پس از دریافت واکسن باز هم باید ماسک بزنیم؟

بله! در حال حاضر ما هنوز در حال یادگیری بیشتر در خصوص میزان حفاظت واکسن از ابتلای به کرونا هستیم و تا قبل از کسب اطمینان کامل باید از تمام ابزارهای موجود مثل ماسک استفاده کنیم. پس از بدست آوردن اطلاعات بیشتر، متخصصین ممکن است تغییراتی در توصیه‌های خود ایجاد کنند.
 

منابع:

مطالب علمی این مقاله توسط عرفان زمانی، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران بررسی و مرور شده است.

www.who.int

www.cdc.gov

 

سوال‌های خود در خصوص کرونا را در بخش نظرات از ما بپرسید.

اشتراک‌گذاری مقاله

نظرات: 0 عددافزودن نظر

مطالب مشابه

مشاهده همه