راه های مقابله با ویروس کرونا چیست؟ - نبض هوشمند سلامت

راه های مقابله با ویروس کرونا چیست؟

کووید 19
عمومی

با توجه به شرایط خاصی که در حال حاضر کشورمان با آن درگیر هست، لازم دانستیم به عنوان وظیفه‌ای که در قبال هموطنان عزیزمان داریم، یک مقاله با موضوع راه های مقابله با ویروس کرونا انتشار دهیم و شایعات و سوالات متداولی را که این روزها بیشتر مطرح می‌شود را مورد بررسی قرار دهیم و کمی بیشتر راجب ویروس کرونا اطلاعات بگیریم.

 

آنتی بیوتیک‌ها

در این روزها خیلی‌ها شروع به مصرف آنتی بیوتیک‌های مختلف کردند تا بتوانند به نوعی سیستم دفاعی بدن خود را در مقابل ویروس کرونا تقویت کنند. در ابتدا باید بدانیم که کرونا یک ویروس است و با خوردن آنتی-بیوتیک‌ها هیچ اتفاق خاصی برای ویروس نمی‌افتد. ویتامین سی نیز صرفا موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود و بر ویروس کرونا تاثیری ندارد (خوردن بیش از اندازه هرچیزی باعث بروز مشکلات دیگری می‌شود)

 

راه های مقابله با ویروس کرونا - نبض هوشمند سلامت

 

خوردنی‌ها

قطعا یکی از راه های مقابله با ویروس کرونا تقویت سیستم دفاعی بدن است اما تا به الان مطالب مختلفی در رابطه با خوردن سیر یا گرمی‌های مختلف شنیده‌اید که می‌توانند موجب جلوگیری از واکنش ویروس کرونا در بدن شوند؛ در حال حاضر تمامی مطالبی که در رابطه با این خوردنی‌ها و خوردنی‌های مشابه گفته می‌شود، هیچ پایه علمی ندارد و تاثیر آن‌ها ثابت نشده است.

در رابطه با شستن و تمیز کردن میوه‌ها و سبزیجات نیز باید ابتدا دست‌هایمان را مطابق دستورالعمل‌هایی که از طرف سازمان بهداشت داده شده است بشوییم، سپس با آب و مایع ضدعفونی کننده مناسب آن‌ها را شستشو دهیم؛ در آخر هم مجددا دست‌های خود را بشویید تا کاملا از پاکیزگی دست خود مطمئن شوید.

در رابطه با خوراکی‌های دیگر برای وعده‌های غذایی، به هیچ وجه غذای خام و یا نیم پز نخورید و حتما تمامی مواد غذایی را خوب پخته یا بجوشانید، همچنین سردی دمای فریزر تاثیر خاصی بر ویروس کرونا ندارد و حتی مطالعه خانواده‌های قبلی این ویروس نشان می‌دهد که با سرما رابطه بهتری دارند تا گرما. دو نکته ذکر شده از مهمترین راه های مقابله با ویروس کرونا هستند.

 

شستن دست ها برای مقابله با ویروس کرونا - نبض هوشمند سلامت

 

ماندگاری بر روی سطوح

مسئله دیگری که در رابطه با ویروس کرونا مطرح می‌شود، میزان ماندگاری این ویروس به روی سطوح هست. چیزی که باید راجب این بخش بدانیم این است که ویروس کرونا کاملا جدید هست و زمان زیادی لازم است تا اطلاعات دقیق و قابل اتکایی راجب آن بدست آید، لذا لازم است تا جای ممکن از دست زدن به سطوح در محیط‌های عمومی، بخصوص سطوحی که تماس دست با آن‌ها زیاد است خودداری کنیم و حتی‌الامکان اصلا از خانه خارج نشویم که بخواهیم با سطوح مختلف (از دکمه آسانسور تا میله مترو) مواجه شویم.

سعی کنید حتی در خانه، سطوحی که تماس با آن‌ها زیاد است را به طور مکرر ضد عفونی کنید. همچنین اقلام و وسایلی که از محیط  بیرون تهیه می‌شود و به خانه می‌آورید را با توجه به احتمال تماس زیاد با آن‌ها و آلوده شدن آن‌ها به ویروس کرونا، در صورت امکان جعبه یا پوشش آن‌ها را عوض کنید، در غیر این صورت حتما با الکل مخصوص سطوح را ضد عفونی کنید.

 

ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح - نبض هوشمند سلامت

 

لباس‌های خارج از خانه

شاید برای برخی از مردم این کار ممکن نباشد که در خانه بمانند. به هرحال به هردلیلی از خانه خارج شدید، حتما در موقع برگشت دست‌هایتان را بشویید. برخی نگران این موضوع هستند که شاید لباس‌هایی که در طول روز به تن دارند در برخورد با وسایل یا سطوح مختلف آلوده به ویروس کرونا شده باشد؛ البته که باید تمامی اجسام احتمالی آلوده را ضد عفونی کنید اما نیاز نیست حساسیت خیلی زیادی را از خود نشان دهید و به شکلی وسواس گونه عمل کنید که زندگی برایتان سخت شود، می‌توانید لباس‌هایی را که در محیط خارج از خانه پوشیدید را توی یک کمد جدا بگذارید یا نهایتا آن‌ها را بشویید (که خیلی پیشنهاد نمی‌شود تا این حد حساسیت به خرج دهید). احتمالا ویروس کرونا بیش تر از چند روز دوام نخواهد داشت و از بین خواهند رفت.

 

نوزادان

در رابطه با کودکان و نوزادان باید گفت که مواردی دیده شده است که آن‌ها نیز به ویروس کرونا مبتلا شده اند. اما احتمال بیمار شدن آن‌ها بسیار کمتر است و راحت‌تر نیز خوب می‌شوند. مادران شیرده نیز که خود مشکوک به علائم  ویروس کرونا هستند باید بدانندکه مانند دیگر افراد با کودک خود برخورد کنند و وقتی نزدیک کودک خود هستند از ماسک استفاده کنند (شیر مادر این بیماری را منتقل نمی‌کند و مادران می‌توانند همچنان به فرزند خود شیر دهند).

 

حیوانات خانگی

گاهی نیز در رابطه با حیوانات سوالاتی مطرح می‌شود که آیا آن‌ها نیز به ویروس کرونا آلوده می‌شوند یا خیر!؟ اخیرا سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که حیوانات نمی‌توانند ناقل این بیماری باشند. با این حال بهتر است که جانب احتیاط را رعایت کنیم و بعد از تماس با حیوانات، حتما دست‌های خود را بشوییم.

 

مراجعه به مراکز پزشکی

یکی از سوالات مهمی که شاید این روزها برای همه پیش بیاید و یکی از راه های مقابله با ویروس کرونا است، بایدها و نبایدهای مراجعه به مراکز درمانی است. طبیعی است که خیلی از افراد نیازمند مراجعات طبیعی خود به مراکز درمانی برای اهدافی مثل سونوگرافی، واکسن بچه و ... هستند؛ در اینجا پیشنهاد می‌شود تا در صورتی که اهمیت درمان برای شما بالاست، با رعایت اصول بهداشتی به کار درمانی خود برسید و آن را به عقب نیندازید. اما اگر نیاز درمانی شما آنچنان واجب نیست و می‌توانید آن را به عقب بیاندازید، از مراجعه به مراکز خودداری کنید.

 

علائم ویروس کرونا و ابتلا به آن

تب، سرفه و آبریزش فقط علائم ویروس کرونا نیست، ممکن است شما دچار یک سرماخوردگی ساده یا آنفولانزا فصلی شده باشید. لذا در صورتی که با این علائم روبرو شدید، مانند دفعات قبل که دچار سرما خوردگی می‌شدید برخورد کنید. شایع‌ ترین علائم این ویروس، تب، سرفه به همراه تنگی نفس است که بسیار مهم است.

در رابطه با اینکه افراد حتما بعد از نشانه‌های بیماری ناقل آن می‌شوند یا آنکه از زمان ورود ویروس کرونا به بدن شخص، ناقل می‌شود، صحبت‌های مختلفی است و بعضی موافق و بعضی دیگر مخالف آن هستند. اما در حال حاضر دوران نهفتگی این بیماری 14 روز اعلام شده که در این مدت نیز فرد ناقل بیماری است.

 

مقابله با ویروس کرونا با دانستن علائم آن - نبض هوشمند سلامت

 

حفظ آرامش و دوری از شایعات

در حال حاضر همگی دچار استرس زیاد و همچنین ناراحتی بخاطر عقب افتادن کارها و برنامه‌هایمان هستیم، اما این امر فقط برای شما نیست؛ با صحبت با دیگر افراد خانه یا دوستان خود متوجه می‌شوید که این احساس کاملا طبیعی است و تنها نیستید. حفظ روحیه و دوری از استرس از راه های مقابله با ویروس کرونا است. می‌توانید از این فرصت ایجاد شده و ماندن در خانه استفاده کنید و به کارهایی که مدت‌ها می‌خواستید انجام دهید و فرصت نمی‌شد برسید و تا جای ممکن از اضطراب خود کم کنید چرا که اضطراب خود موجب تحلیل رفتن سیستم دفاعی بدن می‌شود و احتمال آلودگی به ویروس کرونا را بیشتر می‌کند.

با توجه به جدید بودن این ویروس و تلاش‌های کشورهای مختلف برای کشف واکسن این بیماری، مشخص نیست که چه زمانی واکسن آن کشف می‌شود، پس لازم است تا آن زمان از خروج‌های غیر ضروری از خانه جلوگیری کنیم و سفرهای نوروزی را به زمان دیگری موکول کنیم و نکات بهداشت فردی را کاملا رعایت کنیم تا زمانی که ویروس کرونا کاملا کنترل شود. بهتر است در این مدت خیلی درگیر شایعات نشوید و اخبار را از منابع معتبر دنبال کنید.

 

با آرزوی سلامتی برای تمامی هموطنان عزیزمان

منبع: نبض (نبض هوشمند سلامت)

اشتراک‌گذاری مقاله

نظرات: 0 عددافزودن نظر

مطالب مشابه

مشاهده همه