تله مدیسن (پزشکی از راه دور) - نبض هوشمند سلامت

تله مدیسن (پزشکی از راه دور)

برچسب‌ها:تله مدیسن
تاریخ بارگذاری:۱۴۰۰/۱۲/۹
تاریخ آخرین ویرایش:۱۴۰۱/۸/۱۶
عمومی

فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات (ICT) پتانسیل زیادی برای رسیدگی به برخی از چالش‌های کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه در ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی در دسترس، مقرون‌به‌صرفه و با کیفیت بالا دارند. پزشکی از راه دور(تله مدیسن) از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای غلبه بر موانع جغرافیایی و افزایش دسترسی به خدمات مراقبت های بهداشتی استفاده می کند. این امر به ویژه برای جوامع روستایی و محروم در کشورهای در حال توسعه مفید است - گروه هایی که به طور سنتی از عدم دسترسی به مراقبت های بهداشتی رنج می برند.

پزشکی از راه دور (ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی از راه دور) مانند ارزیابی یا مشاوره‌های بهداشتی بر روی زیرساخت‌های مخابراتی است.

 

تاریخچه تله مدیسن

توسعه پزشکی از راه دور (تله مدیسن) مدرن با اختراع زیرساخت‌های مخابراتی از جمله تلفن و تلگراف آغاز شد. در اوایل، فن‌آوری پزشکی از راه دور برای استفاده در موقعیت‌های نظامی در طول جنگ داخلی، مانند سفارش تجهیزات پزشکی یا مشاوره پزشکی، مورد استفاده قرار گرفت. لیست مجروحان نیز از طریق تلگراف تحویل داده میشد. اولین نمونه از انتقال پرونده الکترونیکی پزشکی در سال ۱۹۴۸ در پنسیلوانیا رخ داد، زمانی که تصاویر رادیولوژی در 24 مایلی بین دو شهرک از طریق خط تلفن ارسال شد. چند سال بعد، رادیولوژیست‌های کانادایی بر اساس آن کاربرد اولیه فناوری پزشکی از راه دور(تله مدیسن) ایجاد کردند و یک سیستم رادیولوژی از راه دور را برای استفاده در مونترال و اطراف آن ایجاد کردند. در سال ۱۹۵۹، پزشکان دانشگاه نبراسکا با استفاده از ودیوهای تعاملی دو طرفه، معاینات عصبی را در سراسر محوطه دانشگاه به دانشجویان پزشکی منتقل کردند. در روزهای اولیه تله مدیسن، متخصصان بهداشت از این فناوری رو به رشد به عنوان راهی برای دسترسی به بیماران ساکن در مناطق روستایی استفاده می کردند. با این حال، این فناوری به سرعت در مناطق شهری، به ویژه مناطقی که از کمبود مراقبت های بهداشتی رنج می بردند، گسترش یافت.

تله مدیسن چیست؟

پزشکی از راه دور (telemedicine)  که به آن سلامت از راه دور یا پزشکی الکترونیک نیز گفته می شود، ارائه خدمات مراقبت های بهداشتی از راه دور، از جمله آزمون ها و مشاوره ها، بر روی زیرساخت های مخابراتی است. پزشکی از راه دور به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا بدون نیاز به مراجعه حضوری، بیماران را ارزیابی، تشخیص و درمان کنند. بیماران می توانند با استفاده از گوشی همراه یا لپ تاپ خود یا با مراجعه به یک کیوسک اختصاصی از راه دور با پزشکان از خانه خود ارتباط برقرار کنند. برای بیمارانی که در خانه هستند، یک معاینه پزشکی از راه دور معمولی شامل دانلود یک اپلیکیشن یا تماس با شماره پزشک از راه دور است که معمولاً توسط مطب پزشک مراقبت های اولیه یا کارفرمای بیمار به عنوان بخشی از مزایای سلامتی ارائه می شود. پس از به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد سابقه پزشکی و علائم، بیمار از راه دور به یک پزشک متصل می شود. بر اساس ارزیابی پزشک، تماس با دریافت دستورالعمل‌های بیشتر به بیمار پایان می‌یابد - مانند مصرف داروهای بدون نسخه، پر کردن نسخه، رفتن به بیمارستان یا تعیین قرار ملاقات بعدی.

مفهوم پزشکی از راه دور و سلامت از راه دور می تواند برای ارائه دهندگان و پزشکان با توجه به پذیرش بخصوص کند فناوری در مراقبت های بهداشتی جدید باشد. با این حال، پیشرفت مداوم در فناوری و نوآوری مراقبت های بهداشتی، قابلیت استفاده آن را به میزان زیادی گسترش داده است. علاوه بر این، تقاضا از سوی نسل جدید جمعیت فناوری به دلیل راحتی، صرفه جویی در هزینه و ویژگی های هوشمندی که به همراه دارد، پذیرش سریع آن را تحت فشار قرار داده است. اکنون این مسئله زمان است که سیستم مراقبت های بهداشتی، گروه های پزشکی، ارائه دهندگان و حتی پزشکان انفرادی، تله مدیسن را به عنوان بخشی از ارائه خدمات پزشکی خود ادغام کنند.

بسیاری از تعاریف نشان می‌دهند که تله مدیسن یک علم باز و دائماً در حال تکامل است، زیرا پیشرفت‌های جدید در فناوری را در بر می‌گیرد و به نیازها و زمینه‌های بهداشتی در حال تغییر جوامع پاسخ می‌دهد و منطبق می‌شود. برخی پزشکی از راه دور (تله مدیسن) را از سلامت از راه دور (تله هلث) متمایز می کنند که اولی فقط به ارائه خدمات توسط پزشکان محدود می شود و دومی به معنای خدمات ارائه شده (مشاوره پزشکی) توسط متخصصان بهداشت به طور کلی، از جمله پرستاران، داروسازان و دیگران است. با این حال، برای هدف این گزارش، پزشکی از راه دور و سلامت از راه دور مترادف هستند و به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

دسترسی به پزشک در هر مکان

اهمیت استفاده از تله مدیسن :

  1. هدف آن ارائه پشتیبانی بالینی است.
  2. پزشکی از راه دور برای غلبه بر موانع جغرافیایی در نظر گرفته شده است.
  3. شامل استفاده از انواع مختلف ICT است.
  4. هدف آن بهبود نتایج سلامت است.

 

تله مدیسن را می توان به سه دسته اصلی طبقه بندی کرد:

۱- پزشکی از راه دور

به پزشکان و بیماران اجازه می دهد تا به صورت همزمان ارتباط برقرار کنند. چنین جلساتی را می توان در خانه بیمار یا در کیوسک پزشکی تعیین شده انجام داد. تعاملات شامل مکالمات تلفنی یا استفاده از نرم افزار کنفرانس ویدیویی است که با مقررات HIPAA مطابقت دارد.

۲- نظارت از راه دور بیمار

همچنین به عنوان نظارت از راه دور شناخته می شود، به بیماران اجازه می دهد تا در خانه های خود با استفاده از دستگاهای همراهی که اطلاعات مربوط به دما، سطح قند خون، فشار خون یا سایر علائم حیاتی را جمع آوری می کنند، تحت نظر قرار گیرند.

۳- ذخیره و ارسال

همچنین به عنوان پزشکی از راه دور ناهمزمان ( asynchronous telemedicine ) شناخته می شود، به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد اطلاعات بیمار، مانند نتایج آزمایشگاهی را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دیگر به اشتراک بگذارد.

 

همانطور که تشکل مختلف به دنبال راه های کارآمدتر برای ارائه مراقبت با هزینه کمتر برای بیمار هستند، نقش تله مدیسن در این مورد رشد کرده است. این تکنولوژی راهی به صرفه برای مصرف کننده است که به جای مراجعه به مطب پزشک مراقبت های اولیه یا بخش اورژانس، برای نیازهای جزئی و غیر فوری پزشکی به پزشک مراجعه کرده و با او صحبت کند. در سال‌های اخیر، بسیاری از ایالت‌ها قوانینی را تصویب کرده‌اند که انجام تله‌مدیسین را آسان‌تر می‌کند، و تنظیم‌کننده‌های سلامت فدرال نیز در حال بررسی راه‌هایی برای اعطای بازپرداخت بیشتر Medicare برای خدمات پزشکی از راه دور هستند.

 

پزشکی از راه دور چگونه کار می‌کند؟

 پزشکان سال‌ها است که پزشکی را با فناوری مرتبط کرده‌اند. با چند کلیک می توانید شرایط و علائم را بصورت آنلاین بررسی کنید. همچنین می توانید تقریباً هر چیزی - نسخه، مکمل و... - را درب منزل تحویل بگیرید. اما برای دیدن ارائه دهنده خود، هنوز باید به دفتر آنها بروید و در اتاق انتظار مملو از میکروب بنشینید. اکنون، با پزشکی از راه دور، فناوری می تواند مراقبت های بهداشتی را به چیزی تبدیل کند که به ندرت وجود داشته است.

اگر پزشک شما این گزینه را (پزشکی از راه دور)ارائه دهد، تنها چیزی که برای استفاده از تله مدیسین نیاز دارید اینترنت قابل اعتماد و تلفن، گوشی هوشمند یا کامپیوتر است. پزشکی از راه دور ابزاری مناسب برای همه است، اما به ویژه در موارد زیر مفید است:

  1. در یک منطقه روستایی یا دور از مطب دکتر خود زندگی کنید یا در شرایطی که زمان محدود دارید و یا امکان حمل و نقل ندارید.
  2. زمانی که از خانه دور هستید و به مراقبت های پزشکی نیاز دارید.

 

ارتباط تصویری با پزشک

مزایای پزشکی از راه دور

پزشکی از راه دور که به عنوان یک پیشرفت تکنولوژیکی که کل زیرساخت های مراقبت های بهداشتی را تغییر می دهد، شناخته می شود. امروزه، بیماران، ارائه دهندگان و پرداخت کنندگان به طور یکسان می توانند از ظهور پزشکی از راه دور (مشاوره پزشکی) بهره مند شوند. برای کشف اینکه چگونه پزشکی از راه دور سیستم مراقبت های بهداشتی را در سراسر جهان بهبود می بخشد، ادامه دهید.

 برخی از مزایای تله مدیسین برای بیماران عبارتند از:

-راحتی: بیماران مجبور نیستند برای یک قرار ملاقات از محل کار خود وقت بگذارند. همچنین هیچ زمان سفر یا هزینه های مرتبط، مانند پرداخت هزینه بنزین یا غیره وجود ندارد.

-افزایش دسترسی: بیماران در مناطق روستایی می توانند خدمات تخصصی، مانند درمان سلامت روان یا پیگیری پس از جراحی را دریافت کنند، که در غیر این صورت ممکن است بدون پیمودن مسافت زیادی برای ویزیت حضوری، به آن دسترسی پیدا نکنند. به طور مشابه، بیمارانی که در مناطق شهری زندگی می کنند، دسترسی بیشتری به مراقبت های بهداشتی اولیه، دندانپزشکی و روانی دارند.

مزایای پزشکی از راه دور برای ارائه دهندگان سلامت (پزشکان) عبارتند از:

اگر بیمار قرار ملاقات را فراموش کرده باشد، ارائه دهندگان می توانند قبل از قرار ملاقات یا در زمان ملاقات با آنها تماس بگیرند.همچنین  پزشکی از راه دور به ارائه دهندگان این امکان را می دهد تا انتخاب های سبک زندگی سالم بیماران خود را تشویق کنند، مانند ترک سیگار.

 

افزایش خدمات بهداشتی و درمانی با تله مدیسن

 

پوشش بیمه‌ای و نحوه پرداخت هزینه‌ها

مدل‌های پرداخت متنوعی برای تأمین مالی خدمات پزشکی از راه دور وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از سیستم‌های بهداشتی مشاوره‌های پزشکی از راه دور را به عنوان بخشی از خدمات مراقبتی منظم خود ارائه می‌کنند و پرداخت‌کنندگان بر اساس طرح‌های بیمه یا برنامه‌های بازپرداخت دولتی از بیماران هزینه دریافت می‌کنند. در موارد دیگر، کارفرمای بیمار گزینه های مراقبت مجازی را به عنوان بخشی از حق بیمه درمانی ارائه می دهد. برخی از افراد ممکن است به طور مستقل از یک اپلیکیشن پزشکی از راه دور با هزینه ثابت استفاده کنند.

 

پیشرفت در فناوری پزشکی از راه دور

 از آنجایی که پتانسیل هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی درحال رشد است، پزشکی از راه دور میتواند از آن سود ببرد. تصور اینکه چت ربات‌های پزشکی از راه دور اولین جایگاهی باشند که بیمار علائم را در طول تماس ویدیویی تلفن هوشمند با آنها در میان می‌گذارد، کار سختی نیست، و بر اساس تصمیم هوش مصنوعی از وضعیت، توصیه‌هایی می‌تواند دنبال شود یا یک پزشک واقعی می‌تواند به بحث بپیوندد.

 

تفاوت پزشکی از راه دور و  سلامت از راه دور(Telemedicine vs. telehealth)

 پزشکی از راه دور (تله مدیسن) به عنوان زیرمجموعه ای از سلامت از راه دور در نظر گرفته می شد، اما این دو اصطلاح اکنون به عنوان مترادف استفاده می‌شوند. در روزهای اولیه اینترنت، برچسب بهداشت از راه دور شامل خدمات غیر بالینی مانند آموزش مداوم پزشکی، آموزش ارائه دهندگان و جلسات اداری بود. در مقابل، تله مدیسن در اصل منحصراً مربوط به استفاده از ارتباطات الکترونیکی برای ارائه خدمات بالینی بدون نیاز به مراجعه بیمار به مطب یا بیمارستان بود.

 

وضعیت تله مدیسن در دنیای امروز

 امروزه اکثر مردم به وسایل اولیه پزشکی از راه دور (تله مدیسن) مانند تلفن همراه و کامپیوتر دسترسی دارند. با دسترسی بهتر، افراد در مناطق روستایی و مناطق شلوغ شهری می توانند به راحتی با یک ارائه دهنده ارتباط برقرار کنند. دستگاه‌های پزشکی خانگی این امکان را برای مراقبین فراهم می‌کنند که همه چیز را از موارد حیاتی گرفته تا سطح گلوکز را کنترل کنند. پزشکان می‌توانند اطلاعات ضروری پزشکی را جمع‌آوری کنند و بدون اینکه بیماران در مطب پزشک قدم بگذارند، تشخیص دهند. انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰، پزشکی از راه دور به یک صنعت ۳۵ میلیارد دلاری تبدیل شود و یک بخش ضروری از ارائه مراقبت های بهداشتی مدرن باشد. تاریخچه تله مدیسن نشان می دهد که ما از جایی که شروع کرده بودیم بسیار دور شده ایم و هنوز راه زیادی در پیش داریم.

 

این مقاله توسط دانشجویان پزشکی، سید مصطفی زمانی و عرفان باروتچی گردآوری و صحت علمی آن مورد تايئد قرار گرفت.

اشتراک‌گذاری مقاله

نظرات: 0 عددافزودن نظر

مطالب مشابه

مشاهده همه
همراهان نبض

به ما اعتماد کرده‌اند