چگونگی انجام معاینات سمع - نبض هوشمند سلامت

چگونگی انجام معاینات سمع

برچسب‌ها:سمع ریهسمع قلب
تاریخ بارگذاری:۱۳۹۸/۴/۳۱
تاریخ آخرین ویرایش:۱۴۰۱/۶/۶
تخصصی
فهرست مطالب

نحوه سمع قلب

برای سمع قلب، ابتدا دومین فضای بین‌دنده‌ای از سمت راست، نزدیک جناغ و سپس دومین فضای بین‌دنده‌ای از سمت چپ، موازی کناره چپ جناغ را سمع کنید. پس از آن فضاهای بین‌دنده‌ای سوم تا پنجم سمت چپ و در نهایت اپکس (Apex) قلب را سمع کنید. محل این نقاط در عکس مشخص شده است. می‌توانید سمع را از اپکس هم شروع کنید و به طرف بالا بروید. محل معاینه باید تا حد امکان ساکت و آرام باشد.

شما همچنین باید اطراف نقاطی که موردی غیرطبیعی در آن پیدا می‌کنید و جاهایی که نزدیک سوفل‌ها (Murmur)‌ هستند را سمع کنید تا متوجه شوید در چه جاهایی صدای سوفل بلندتر است و در چه جاهایی انعکاس می‌یابد.     

             

روش صحیح سمع صدای قلب

 

نحوه سمع ریه

سمع، مهم‌ترین تکنیک معاینه ریه برای ارزیابی جریان هوا در درخت تراکئوبرونشیال‌ (tracheobronchial tree) است که شامل 1) گوش دادن به صداهای ناشی از تنفس، 2) گوش دادن به صداهای اضافی و 3) در صورت شک به ناهنجاری، گوش دادن به صدای صحبت یا زمزمه بیمار از روی قفسه سینه می‌شود. برای تشخیص صداها باید به شدت، اوج و مدت نسبی فاز دمی و بازدمی صداها دقت کنید.

برای سمع در حالی که بیمار نشسته است از او بخواهید با دهان باز، نفس‌های عمیق بکشد. سپس با دیافراگم گوشی پزشکی به صداهای تنفسی گوش کنید. بهتر است از بالا شروع کنید، به صورت پلکانی، از یک نیمه قفسه سینه به طرف مقابل بروید، مناطق قرینه را سمع کنید و سپس کمی پایین بروید. اگر صدای مشکوکی شنیدید، نواحی مجاور را هم سمع کنید. به این ترتیب می‌توانید وسعت هر ناهنجاری را دقیقا توصیف نمایید. در هر نقطه دست کم به یک تنفس کامل گوش فرا دهید.حین سمع به احتمال هایپرونتیله شدن بیمار توجه کنید و در ضورت نیاز اجازه دهید استراحت کند و مدتی به صورت طبیعی تنفس کند.

 

روش صحیح سمع صدای ریه

 

برای مطالعه بیشتر: صدای نرمال قلب و تشخیص آن ها

منبع: Bates’ guide to physical examination and History Taking, Lynn S. Bickley

اشتراک‌گذاری مقاله

نظرات: 0 عددافزودن نظر

مطالب مشابه

مشاهده همه