عوامل، نشانه‌ها، تست بینایی و جراحی آب مروارید - نبض هوشمند سلامت

عوامل، نشانه‌ها، تست بینایی و جراحی آب مروارید

برچسب‌ها:بینایی
تاریخ بارگذاری:۱۴۰۰/۸/۲۱
تاریخ آخرین ویرایش:۱۴۰۱/۸/۱۴
عمومی

آب مروارید درواقع باعث تیره و کدر شدن عدسی چشم ها می‌شود که  اين حالت مي تواند باعث مشكلات بينايي هنگام مطالعه، رانندگي و ديگر امور روزانه شود. با ما همراه باشید تا نشانه ها و راه های درمانی آب مروارید را به طور کامل بررسی کنیم.

 

آب ‌مروارید چیست؟ 

آب‌ مروارید تاری بدون‌درد در عدسی داخل چشم شما است. از آنجایی که آب مروارید جلوی عبور نور از عدسی را می‌گیرد، دید واضح را نیز مشکل می‌کند و حتی می‌تواند در طول زمان موجب کوری شود. آب ‌مروارید پیش‌رونده است، به‌ این معنی که در طول زمان بدتر می‌شود. بیشتر موارد در افراد پیرتر رخ می‌دهند اما گاهی‌اوقت در افراد جوان‌تر نیز مشاهده می‌شود. 

تفاوت عدسی در چشم سالم و مبتلا به آب مروارید

 

آب ‌مروارید چگونه بر بینایی شما تأثیر می گذارد؟ 

نور وارد چشم شما می‌شود و از عدسی عبور می‌کند. عدسی‌ چشم نور را روی شبکیه متمرکز می‌کند، که سیگنال‌های بصری را از طریق عصب‌ بینایی به مغز انتقال می‌دهد. کدرشدن عدسی به‌دلیل آب ‌مروارید منجر به تاری تصاویری می‌شود که می‌بینید. مشکلات چشمی دیگری نیز می‌توانند باعث تاری دید شوند اما آب ‌مروارید نشانه‌های مشخصه‌ای ایجاد می‌کند. 

 

 

نشانه های آب‌ مروارید

تاری دید

رایج‌ترین نشانه آب ‌مروارید دید تار تصاویر در هر فاصله‌ای است. ممکن‌است افراد دید خود را مه‌آلود، ابری یا غبارگرفته توصیف کنند. آب ‌مروارید در طول زمان بدتر می‌شود و نور کمتری به شبکیه می‌رسد. ممکن ‌است افراد مبتلا به آب ‌مروارید در شب به ‌سختی ببینند و رانندگی کنند. 

حساسیت به نور

حساسیت به نور یا نور زننده، نشانه دیگری از آب ‌مروارید است. ممکن ‌است سخت ‌باشد که فرد مبتلا به آب ‌مروارید در نور شدید خورشید ببیند. ممکن ‌است نورهای داخلی خیلی روشن به ‌نظر برسند یا ممکن‌ است به‌نظر برسد که هاله‌ای اطراف آنها وجود دارد. نور درخشان چراغ جلوی ماشینی که به سمت آنها می‌آید می‌تواند مشکلاتی در رانندگی در شب ایجاد کند. 

دوبینی 

دوبینی یا دید دوگانه، هنگام نگاه کردن با یک چشم می‌تواند نشانه دیگری از آب ‌مروارید باشد. این حالت با دوبینی که از توازن نامناسب چشم‌ها به‌ وجود می‌آید، تفاوت دارد. دوبینی مشاهده ‌شده در آب ‌مروارید حتی زمانی که تنها از یک چشم نگاه می‌کنید هم اتفاق می‌افتد. 

 

تصویری که فرد دچار آب مروارید می‌بیند

 

 

 

تغییر رنگ 

آب ‌مروارید بر مشاهده رنگ‌ها هم تاثیر می‌گذارد. برخی رنگ‌ها ممکن ‌است محوشده به ‌نظر برسند و ممکن ‌است اشیا سایه‌ای زرد یا قهوه ای داشته ‌باشند. ممکن ‌است در ابتدا این علامت دیده‌ نشود اما در طول زمان تمییز بین رنگ آبی و بنفش سخت خواهد شد. 

 

تشخیص اشتباهی رنگ ها در فرد مبتلا به آب مروارید

 

 

دید موقتی!

پدیده‌ای که با نام دید موقتی شناخته می‌شود مشخصه دیگری از آب ‌مروارید است. دراین شرایط، آب ‌مروارید به ‌عنوان عدسی قوی تری عمل می‌کند که توانایی دید اشیا در مسافت نزدیک را به‌طور موقت بالا می‌برد. ممکن ‌است کسانی که قبلا به عینک مطالعه نیاز داشتند دیگر به‌آن نیازی نداشته ‌باشند. با این حال، از آنجایی که آب ‌مروارید با گذشت زمان بدتر می‌شود این پیشرفت موقت در دید نزدیک از بین می‌رود. 

تغییرات مکرر نمره عینک

اغلب افراد مبتلا به آب ‌مروارید تغییرات مداوم عینک یا لنز را نیاز دارند چرا که دید آنها در طول زمان کمتر می‌شود. 

 

چه کسانی دچار آب‌ مروارید می شوند؟

آب ‌مروارید بیشتر در افراد پیرتر اتفاق می‌افتد و به فرآیند پیری بستگی دارد. بیش از نیمی از مردم آمریکا با سن بالاتر از 65 سال دچار آب‌‌ مروارید هستند. گاهی ‌اوقات ممکن ‌است نوزادان با آب‌ مروارید به ‌دنیا آیند که آب ‌مروارید مادرزادی نام دارد. به‌طور غیرمعمول ممکن ‌است کودکان در نتیجه بیماری یا آسیب به چشم دچار آب ‌مروارید شوند. 

 

علل ایجاد  آب‌ مروارید کدامند؟

دقیقاً معلوم نیست چرا مردم به آب ‌مروارید مبتلا می‌شوند. پیری عامل ریسکی معلوم است. عوامل دیگری که در توسعه آب‌ مروارید نقش دارند به‌شرح ذیل هستند: 

  • سیگار کشیدن 
  • استفاده بیش ‌ازحد از نوشیدنی‌های الکلی 
  • دیابت 
  • آسیب به چشم 
  • استفاده بیش از حد از کورتیکواستروئید 
  • قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید یا تشعشع 

 

آب ‌مروارید چگونه تشخیص داده می‌شود؟

آب ‌مروارید می‌تواند با معاینه چشم تشخیص داده‌ شود. معاینه چشم شامل آزمایش دید و معاینه چشم‌ها با استفاده از میکروسکوپ لامپ شکاف است. مردمک‌ها با قطره‌های چشمی خاصی گشاد می‌شوند تا دید بهتری از قسمت پشتی چشم شما به ‌دست آید که شبکیه و عصب بینایی در آن قسمت قرار دارند. 

 

جراحی آب‌ مروارید

جراحی آب‌ مروارید درصورتی لازم است که افت بینایی مربوطه با عینک یا لنز تصحیح نشود. جراحی آب‌ مروارید شامل حذف عدسی طبیعی کدر و جایگزینی آن با عدسی مصنوعی است. این عمل معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و بسیار امن و موثر است. برای افرادی که جراحی هردو چشم آنها لازم است، معمولاً جراحی هربار روی یکی از چشم‌های آنها انجام می‌شود. 

 

جراحی یکی از روش های درمان آب مروارید

 

انواع جراحی آب‌ مروارید 

رایج ترین نوع جراحی آب ‌مروارید به عنوان نرم کردن عدسی چشم (فاکو) شناخته می‌شود. دراین روند، پزشک شکاف کوچکی در چشم ایجاد می‌کند و عدسی را با استفاده از امواج فراصوت می‌کند. سپس عدسی بیرون آورده شده و با عدسی داخل‌چشمی (IOL) جایگزین می‌شود. 

نوع دیگری از جراحی آب ‌مروارید، جراحی خارج کپسولی آب ‌مروارید نام دارد. این روند برشی بزرگتر و حذف عدسی کدر به‌صورت یک‌تکه را دربردارد. دربیشتر موارد، جایگذاری IOL نیاز به عینک یا لنز ضخیم را ازبین می‌برد. 

تصویر شماتیک از نحوه جراحی آب مروارید

 

نوآوری در جراحی آب ‌مروارید 

پیشرفت‌های جدید در جراحی آب ‌مروارید روندهایی را ممکن می‌کنند که دید دور و نزدیک را اصلاح می‌کنند و نیاز به عینک را بعد از جراحی کمتر کرده یا حتی از بین می‌‌برند. لنزهای «تک‌کانونی» قدیمی تنها دید دور را اصلاح می‌کردند، بنابراین افراد هنوز بعد از جراحی به عینک مطالعه نیاز داشتند. پیوند «لنز توریک» برای اصلاح آستیگمات وجود دارد. 

 

پس از جراحی آب ‌مروارید چه انتظاری می رود؟ 

پس از جراحی، ممکن‌ است چشمان شما دچار خارش شده و به‌مدت چند روز به نور حساس شوند. ممکن ‌است لازم باشد برای محافظت شیلد محافظ یا عینک بپوشید، و ممکن ‌است قطره‌هایی برای شما تجویز شود که فرآیند ترمیم را تسریع می‌کنند. ترمیم کامل چشم حدود 8 هفته طول می‌کشد گرچه مدت کوتاهی پس از جراحی تغییراتی در بینایی مشاهده می‌شوند. ممکن‌است پس از جراحی هنوز برای دید دور یا مطالعه به عینک نیاز داشته ‌باشید و احتمال دارد نسخه‌ای جدید پس از ترمیم چشمانتان لازم‌ داشته‌ باشید. 

 

خطرات جراحی آب‌ مروارید 

جراحی آب ‌مروارید معمولاً عوارضی ندارد. وقتی عوارضی رخ می‌دهند معمولاً به عفونت، خونریزی یا تغییر فشار چشم بستگی دارند. همه این موارد با تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند. خطر پارگی شبکیه چشم کمی بالا می‌رود و این عوارض باید فوراً درمان شود. دربرخی موارد بافت عدسی به‌منظور تقویت IOL کنارگذاشته می‌شود و ممکن ‌است این بافت درطول زمان دچار کدری شود و «پس‌آب‌ مروارید» ایجاد کند. این حالت می‌تواند با درمان لیزری به‌صورت همیشگی اصلاح شود. 

 

آیا باید جراحی آب ‌مروارید انجام شود؟ 

نیاز فوری به حذف آب‌ مروارید غیرمعمول است بنابراین می‌توانید وقتی را برای تصمیم‌گیری درباره جراحی کنار بگذارید. آب ‌مروارید به‌تدریج و با گذشت زمان بر بینایی تاثیر می‌گذارد، بنابراین می‌توان تا زمانی که دیگر عینک مشکلات بینایی را اصلاح نمی‌کند برای جراحی صبر کرد. کسانی که احساس نمی‌کنند آب ‌مروارید مشکلی جدی ایجاد می‌کند می‌توانند جراحی را به‌تاخیر اندازند یا تحت جراحی قرار نگیرند. 

 

نکات جلوگیری از آب ‌مروارید 

به‌یاد داشته‌باشید که می‌توانید گام‌هایی برای کاهش خطر ابتلا به آب‌ مروارید بردارید: 

  • سیگار نکشید 
  • همیشه زیر نور خورشید کلاه یا عینک‌آفتابی بپوشید 
  • دیابت خود را به‌ خوبی تحت کنترل نگاه دارید 
  • مصرف مشروبات الکلی را محدود کنید

اشتراک‌گذاری مقاله

نظرات: 0 عددافزودن نظر

مطالب مشابه

مشاهده همه
همراهان نبض

به ما اعتماد کرده‌اند