اولین علائم سرماخوردگی در نوزادان - نبض هوشمند سلامت

اولین علائم سرماخوردگی در نوزادان

برچسب‌ها:سرماخوردگی
تاریخ بارگذاری:۱۴۰۱/۸/۲
تاریخ آخرین ویرایش:۱۴۰۱/۸/۷
عمومی

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی در بینی و گلوی کودک شما است. احتقان بینی و آبریزش بینی از علائم اصلی سرماخوردگی هستند. نوزادان به خصوص در معرض سرماخوردگی هستند، تا حدی به این دلیل که آنها اغلب در اطراف کودکان بزرگتر هستند. همچنین، آنها هنوز در برابر بسیاری از عفونت های رایج ایمنی ایجاد نکرده اند. در سال اول زندگی، اکثر نوزادان شش تا هشت ماهه سرماخوردگی دارند. اگر در مراکز نگهداری از کودکان باشند، ممکن است حتی زودتر از این علائم را داشته باشند.

درمان سرماخوردگی در نوزادان شامل تسکین علائم آن‌ها، مانند تامین مایعات، مرطوب نگه داشتن هوا و کمک به باز نگه داشتن مجرای بینی است. نوزادان بسیار کم سن باید در اولین علائم سرماخوردگی به پزشک مراجعه کنند تا مطمئن شوند که کروپ، ذات الریه یا سایر بیماری های جدی تر وجود ندارد.

 

علائم سرماخوردگی نوزادان

اولین علائم سرماخوردگی در نوزاد اغلب عبارتند از:

 • احتقان یا آبریزش بینی
 • ترشحات بینی که ممکن است در ابتدا شفاف باشد اما ممکن است غلیظ شده و زرد یا سبز شود
 • سایر علائم و نشانه های سرماخوردگی در نوزاد ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • تب
 • عطسه کردن
 • سرفه کردن
 • کاهش اشتها
 • تحریک پذیری
 • مشکل در خوابیدن
 • مشکل در پرستاری یا سیر خوردن به دلیل گرفتگی بینی

مراجعه به پزشک برای سرماخوردگی نوزادان

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

سیستم ایمنی کودک شما برای بالغ شدن به زمان نیاز دارد. اگر کودک شما سرماخوردگی بدون عارضه داشته باشد، باید طی 10 تا 14 روز برطرف شود. اکثر سرماخوردگی ها فقط یک مزاحمت هستند. اما مهم است که علائم و نشانه های کودک خود را جدی بگیرید. اگر علائم بهبود نیافت یا بدتر شدند، وقت آن است که با پزشک خود صحبت کنید.

اگر کودک شما کمتر از 3 ماه سن دارد، در اوایل بیماری با پزشک تماس بگیرید. در نوزادان، بسیار مهم است که مطمئن شوید بیماری جدی تری وجود ندارد، به خصوص اگر کودک شما تب داشته باشد.

 

 • اگر کودک شما 3 ماهه یا بزرگتر است، در موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:
 • مثل همیشه پوشک را خیس نمی کند
 • دارای دمای بالاتر از 100.4 فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)
 • به نظر می رسد گوش درد دارد یا به طور غیرعادی تحریک پذیر است
 • چشم های قرمز دارد یا ترشحات زرد یا سبز رنگ چشم دارد
 • مشکل تنفس یا خس خس سینه دارد
 • سرفه مداوم دارد
 • ترشحات غلیظ و سبز رنگ بینی برای چند روز دارد
 • علائم یا علائم دیگری مانند گریه غیرمعمول یا هشدار دهنده یا بیدار نشدن برای غذا خوردن دارد که شما را نگران می کند

 

اگر کودک شما:

 • از شیر خوردن یا پذیرش مایعات خودداری می کند
 • آنقدر سرفه می کند که باعث استفراغ یا تغییر رنگ پوست شود
 • مخاط خونی را سرفه می کند
 • تنفس مشکل دارد یا اطراف لب مایل به آبی است
 • به طور غیرمعمول کم انرژی یا خواب آلودگی دارد

 

علل سرماخوردگی نوزادان

سرماخوردگی یک عفونت بینی و گلو (عفونت دستگاه تنفسی فوقانی) است که می تواند توسط یکی از بیش از 200 ویروس سرماخوردگی ایجاد شود. راینوویروس ها شایع ترین این ویروس ها هستند. ویروس سرماخوردگی از طریق دهان، چشم یا بینی کودک شما وارد بدن او می شود.

هنگامی که توسط یک ویروس آلوده می شود، کودک شما به طور کلی در برابر آن ویروس ایمن می شود. اما از آنجایی که بسیار زیادی از ویروس‌ها باعث سرماخوردگی می‌شوند، ممکن است کودک شما چندین بار در سال و در طول زندگی‌اش چندین سرماخوردگی داشته باشد. همچنین، برخی از ویروس ها ایمنی پایدار ایجاد نمی کنند.

 

کودک شما می تواند به این ویروس توسط موارد زیر آلوده شود:

 • هوا،وقتی فردی که بیمار است سرفه، عطسه یا صحبت می کند، ممکن است مستقیماً ویروس را به کودک شما منتقل کند.
 • تماس مستقیم،فرد مبتلا به سرماخوردگی که دست کودک شما را لمس می کند، می تواند ویروس سرماخوردگی را به کودک شما منتقل کند، که ممکن است پس از لمس چشم، بینی یا دهان او آلوده شود.
 • سطوح آلوده،برخی از ویروس ها به مدت دو ساعت یا بیشتر روی سطوح زندگی می کنند. کودک شما ممکن است با دست زدن به یک سطح آلوده مانند یک اسباب بازی به ویروس مبتلا شود.

 

عوامل خطر

چند عامل، نوزادان را در معرض خطر بیشتر سرماخوردگی قرار می دهد.

سیستم ایمنی نابالغ نوزادان ذاتاً در معرض خطر سرماخوردگی هستند زیرا هنوز در معرض بیشتر ویروس‌هایی که باعث ایجاد آن‌ها می‌شوند، قرار نگرفته‌اند یا نسبت به آنها مقاومت نکرده‌اند.

قرار گرفتن در معرض کودکان دیگر. گذراندن وقت با سایر کودکان، که همیشه دست های خود را نمی شویند یا سرفه و عطسه خود را نمی پوشانند، می تواند خطر سرماخوردگی کودک شما را افزایش دهد. قرار گرفتن در معرض افراد مبتلا به سرماخوردگی می تواند خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش دهد.

سرماخوردگی از پاییز تا اواخر بهار شایع‌تر است، اما کودک شما در هر زمانی ممکن است دچار سرماخوردگی شود.

 

عوارض سرماخوردگی در نوزادان

این شرایط می تواند همراه با سرماخوردگی رخ دهد:

 • عفونت حاد گوش (اوتیت میانی). این مورد شایع ترین عارضه سرماخوردگی است. عفونت گوش زمانی رخ می دهد که باکتری ها یا ویروس ها به فضای پشت پرده گوش وارد می شوند.
 • خس خس سینه. سرماخوردگی می تواند باعث خس خس سینه شود، حتی اگر کودک شما آسم نداشته باشد. اگر کودک شما آسم دارد، سرماخوردگی می تواند آن را بدتر کند.
 • سینوزیت حاد سرماخوردگی معمولی که برطرف نمی شود ممکن است منجر به عفونت در داخل سینوس ها (سینوزیت) شود.
 • سایر عفونت ها سرماخوردگی معمولی می تواند منجر به عفونت های دیگری از جمله ذات الریه، برونشیت و کروپ شود. چنین عفونت هایی باید توسط پزشک درمان شوند.

معاینه نوزادان

آیا سرماخوردگی نوزادان عادی است؟

سرماخوردگی در نوزادان غیرعادی نیست. ویروس هایی که باعث ایجاد آنها می شوند می توانند برای مدت کوتاهی در هوا و روی سطوح سخت زندگی کنند. این باعث می شود که انتقال با یا بدون تماس مستقیم با فردی که بیمار است رخ دهد.

نوزادانی که در اطراف کودکان بزرگتر هستند ممکن است بیشتر در معرض سرماخوردگی باشند. اما رفتن سفر به مطب پزشک اطفال، در آغوش گرفتن با یک بزرگسال دوست داشتنی، یا قدم زدن در فروشگاه می تواند کودک شما را در معرض میکروب ها قرار دهد.

کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند نسبت به نوزادانی که به طور انحصاری با شیر خشک تغذیه می‌شوند، ایمنی بیشتری دارند. این به این دلیل است که شیردهی آنتی‌بادی‌ها، گلبول‌های سفید خون و آنزیم‌ها را به کودک شما می‌رساند که به محافظت از او در برابر عفونت کمک می‌کند.

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، تمام یا بخشی از مصونیت مادر خود را در برابر بیماری هایی که او داشته یا در معرض آن قرار گرفته است دارند. با این حال، این بدان معنا نیست که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند کاملاً از سرماخوردگی مصون هستند.

پیشگیری

هیچ واکسنی برای سرماخوردگی وجود ندارد بهترین دفاع در برابر سرماخوردگی، اقدامات احتیاطی عامیانه و شستن مکرر دست ها است. کودک خود را از هر کسی که بیمار است دور نگه دارید. اگر نوزاد تازه متولد شده ای دارید، اجازه ملاقات از کسی که بیمار است را ندهید. در صورت امکان از حمل و نقل عمومی و اجتماعات عمومی با نوزاد خود اجتناب کنید.

قبل از شیر دادن یا دست زدن به نوزاد دست های خود را بشویید. دست های را به طور کامل و اغلب با آب و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از یک ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید که حداقل 60 درصد الکل داشته باشد. اهمیت شستن دست ها را به فرزندان بزرگتر خود بیاموزید. از لمس چشم ها، بینی یا دهان خود با دست های شسته نشده خودداری کنید. اسباب‌بازی‌ها و پستانک‌های کودکتان را مرتب تمیز کنید. سطوحی که اغلب لمس می شوند را تمیز کنید. این امر به ویژه در صورتی مهم است که یکی از اعضای خانواده یا همبازی کودک شما سرماخورده باشد.

به همه افراد خانواده آموزش دهید که در یک دستمال کاغذی سرفه یا عطسه کنند. دستمال های استفاده شده را فورا دور بیندازید و سپس دست های خود را کاملا بشویید. اگر نمی توانید به موقع به دستمال کاغذی برسید، در آرنج خود سرفه یا عطسه کنید. سپس دستان خود را بشویید. اقدامات پیشگیرانه ساده می تواند به جلوگیری از سرماخوردگی کمک کند.

علائم سرماخوردگی نوزادان

به طور خلاصه

سرماخوردگی در نوزادان شایع است. با این حال، در حالی که بیشتر سرماخوردگی ها دلیلی برای نگرانی ندارند، مهم است که علائم را به دقت بررسی کنید و بدانید چه زمانی باید به دنبال درمان باشید. همه نوزادان بدون مصونیت نسبت به بسیاری بیماری به دنیا می آیند. با این حال، زمان لازم است تا سیستم ایمنی کاملاً جدید آنها به بلوغ کامل برسد. این امر نوزادان را مستعد ابتلا به عفونت های ویروسی می کند که باعث سرماخوردگی می شود.

بیش از 200 نوع ویروس وجود دارد که می تواند باعث سرماخوردگی شود. خوشبختانه، بیشتر سرماخوردگی‌هایی که کودک شما دریافت می‌کند به افزایش ایمنی او کمک می‌کند. با این حال، اولین سرماخوردگی آنها می تواند برای والدین ترسناک باشد.

نوزاد ممکن است در هر سن یا زمانی از سال سرما بخورد.اگر کودک شما در اطراف کودکان بزرگتر باشد، احتمال سرماخوردگی آنها افزایش می یابد.

سرماخوردگی های معمولی در نوزادان خطرناک نیستند، اما می توانند به سرعت به شرایطی مانند ذات الریه یا کروپ تبدیل شوند. هر گونه بیماری در نوزاد زیر 3 ماه دلیلی برای تماس با پزشک اطفال است، به خصوص اگر تب دارد.

 

 

این مقاله توسط سید مصطفی زمانی،اکسترن پزشکی گردآوری و صحت علمی آن مورد تائید قرار گرفت.

اشتراک‌گذاری مقاله

نظرات: 0 عددافزودن نظر

مطالب مشابه

مشاهده همه