سردرد در زنان، هورمون‌ها با آن چه ارتباطی دارند؟ - نبض هوشمند سلامت

سردرد در زنان، هورمون‌ها با آن چه ارتباطی دارند؟

برچسب‌ها:سلامت زنان
تاریخ بارگذاری:۱۴۰۰/۷/۳
تاریخ آخرین ویرایش:۱۴۰۱/۸/۱۴
عمومی

یک سردردِ بد می تواند روز کاریتان را خراب کند، رابطه تان با اعضا خانواده را تحت تنش قرار دهد، و بر توانایی ورزشی شما تاثیر بگذارد. گرچه یک سوم جامعه دچار سردرد می شوند، میزان ابتلای زنان بیشتر از مردان است. تغییرات هورمونی را می توان از علل بیشتر بودنِ ابتلای زنان به سردرد نسبت به مردان برشمرد. حالات ناشی از هورمون که موجب سردرد می شوند عبارتند از:

 • قاعدگی
 • مصرف قرص های جلوگیری از بارداری
 • بارداری
 • شیردهی
 • یائسگی

 

چرا هورمون ها؟

استروژن مسئول شکل گیری و تنظیم سیستم تولیدمثلی مونث است. مواقعی که نوسان میزان استروژن رخ دهد، مانند وقتی که طی چرخه ی قاعدگی سطح استروژن کاهش ناگهانی پیدا کند، ممکن است بروزِ سردرد تحریک گردد. همچنین ممکن است زنان در حوالی آغاز یائسگی و نیز پس از جراحی هیسترکتومی (برداشتن رحم)، بیشتر دچار سردرد شوند.

 

سردردهای مرتبط با قاعدگی

دختربچه ها و پسرهای قبل از سن بلوغ به میزان مشابهی با یکدیگر سردرد می گیرند. اما به محض رسیدن دختران به بلوغ و شروع چرخه ی قاعدگی میزان بروز سردرد در آنها بیشتر از پسرها می شود و تنها پس از یائسگی این نسبت به حالت مشابه مردان می رسد.

برای اینکه متوجه شوید آیا چرخه ی قاعدگی بر سردردهایتان تاثیر دارد یا خیر در تقویم زمان شروع علائمتان را علامت بزنید. اگر الگویی مشاهده کردید پزشکتان می تواند با فراهم آوردن اقدامات پیشگیرانه و درمانی مانند موراد زیر به شما کمک کند:

 • شروع داروها قبل از شروع چرخه ی ماهانه ی قاعدگی جهت کمک به تخفیف درد
 • مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری یا استفاده از درمان هورمونی جایگزین ممکن است دارای مزایایی برای برخی بیماران باشد اما نه برای همه افراد
 • در برخی موارد متوقف سازی چرخه ی قاعدگی با کمک دارو برای حالاتی که درد بیش از حد شدید باشد

 

سردرد میگرنی دارم یا تنشی؟

رایج ترین سردردها در زنان انواع تنشی و میگرنی هستند. سردردهای تنشی معمولا به صورت وجود یک ناحیه دردناک نوارمانند دورتادورسر توصیف می شوند، ولی اگر تابحال حس کردید که انگار درون سرتان تپش و ضربان دارد احتمالا در حال تجربه ی سردرد میگرنی بوده اید.

 

نشانه های سردرد میگرنی

علائم سردرد میگرنی

 • معمولا بین چهار تا ۷۲ ساعت طول می کشند (این مدت زمان دربرگیرنده علائم قبل و بعد از خودِ سردرد هم هست)
 • دیدن نقاط یا خطوط زیگزاگی (تنها در ۱۵ تا ۲۵ درصد مبتلایان این علامت ممکن است رخ دهد)
 • درد در یک طرف سر (۱۵ درصد بیماران ممکن است در دو طرف سرشان درد احساس کنند)
 • تشدید درد با فعالیت جسمی
 • حساسیت نسبت به نور، صدا یا بو
 • تهوع و استفراغ (بیماران دچار سردرد تنشی معمولا تهوع ندارند) 

 

گزینه های درمانی سردرد میگرنی از نوع سبک زندگی

ممکن است برای بهبود علائم سردرد میگرنی نیاز باشد تغییراتی در سبک زندگیتان ایجاد کنید. از عوامل محرک سردرد مانند الکل و استرس پرهیز نمایید، و اطمینان حاصل کنید به قدر کافی آب می نوشید، درواقع تا می توانید آب بنوشید! (توصیه می شود روزانه بین ۱.۵ تا ۲ لیتر آب نوشیده شود). اگر مصرف کافئین بر الگوهای خوابتان تاثیرگذار است میزان مصرف قهوه و نوشیدنی های انرژی زا را محدود کنید. در نهایت، خواب کافی داشته باشید – خواب هم از لحاظ کیفیت و کمیت برای زندگی سالم و بدون میگرن اهمیت دارد. نکته کلیدی رعایت الگوی پایدار در نظم ساعات خواب، بیداری و وعده های غذایی در طول زمان است.

فیزیوتراپی بخصوص در ناحیه دورگردن و شانه ها می تواند در کاهش خشکی عضلاتی که ممکن است عامل سردرد تنشی شوند، کمک شایانی فراهم آورد. رفتاردرمانی و تمرین تن آرامی نیز می تواند به کاهش استرس و درمان سردردها کمک نماید.

اگر تعدیلات سبک زندگی با شکست مواجه شدند به پزشک مراجعه کنید.

میگرن و نیز سردردهای تنشی قابل کنترل هستند و قادر خواهید بود از فعالیت‌های روزمره لذت ببرید. درک چگونگی تاثیر هورمون ها بر میگرن یا سردردها اولین گام در پیداکردن گزینه های درمانی مناسب برای شماست.

اشتراک‌گذاری مقاله

نظرات: 0 عددافزودن نظر

مطالب مشابه

مشاهده همه
همراهان نبض

به ما اعتماد کرده‌اند