اهمیت گوشی پزشکی و کاربردهای منحصر به فرد آن - نبض هوشمند سلامت
مقالات عمومی

اهمیت گوشی پزشکی و کاربردهای منحصر به فرد آن

گوشی های پزشکی در 200 سال گذشته تغییرات زیادی نداشته اند، علت این موضوع را در این مقاله می خوانیم.

فهرست مطالب

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که در دنیای مدرن امروزی که هر روز ابزار آلات جدید و با تکنولوژی بالاتر وارد بازار می‌شود و گاها ابزار آلات قبلی کاملا کاربرد خود را از دست می‌‌دهند، چرا هنوز وقتی به بیمارستان ها یا مراکز پزشکی سر میزنیم، میبینیم که همگی آن‌ها از گوشی پزشکی ای استفاده میکنند که حدود 200 سال است اختراع شده و شکل کنونی آن نیز با نمونه های 80 سال پیش تفاوت چندانی ندارد؟! آیا تکنولوژی در این بخش پیشرفت چندانی نداشته است؟!

گوشی پزشکی در سال 1816، بخاطر یکسری مسائل مختلف اختراع شد (مقاله مخترع گوشی پزشکی را بخوانید) و از آن زمان تا به حال برای شنیدن صدای ارگان های داخلی بدن، مثل صدای ریه، قلب و... بخصوص صدای قلب جنین کمک شایانی به پزشکان کرده است و می‌کند. از یک دوره به بعد، استتوسکوپ ( گوشی پزشکی ) به نوعی نماد پزشک محسوب می‌شد و اکنون نیز بین ابزارهای پزشکی از اهمیتی خاصی برخوردار است. اما این مسائل باعث نشده تا ما اصالت گوشی پزشکی را بر بهره‌وری بیشتر ترجیح دهیم و نخواهیم به پیشرفته شدن این دستگاه کمک کنیم؛ بلکه برعکس، در سال‌های اخیر پزشکان خواستار استفاده از ابزار پیشرفته‌تری بجای استتوسکوپ بودند.

اریک توپول، مدیر موسسه علمی ترجمه در La Jolla یکی از طرفداران اصلی انقلاب سلامت دیجیتال است که بر این باور است؛ باید تمامی اطلاعات سلامتی فرد بیمار در اختیار او قرار گیرد.

 گوشی دیجیتال - نبض هوشمند سلامت

دکتر اریک می گوید با استفاده از استتوسکوپ هایی که در جیب جا می‌شود و به سادگی قابل حمل است، نموداری با صدای قابل فهم که هرکسی در گوشی همراه می‌تواند با کیفیت خوب آن را بشنود و اطلاعات نموداری آن را در صفحه گوشی خود ببیند را می توان به کاربر داد. حتی پزشک می تواند یک پرونده پزشکی برای بیمار خود تشکیل دهد که همواره در دسترس باشد و پایش سلامت را به صورت مرتب برای او انجام دهد. این تغییرات پیشرفت‌های چشمگیری را در بحث بهداشت فردی ایجاد می‌کند (در مقاله گوشی های دیجیتال بیشتر با آن‌ها آشنا شوید).

دکتر دونالد ردلمایر، استاد پزشکی در دانشگاه تورنتو و عضو مرکز علوم بهداشتی Sunnybrook، از مهمترین منتقدان استفاده از ابزار سنتی پزشکی است و بخاطر به چالش کشیدن خرد پزشکی و جمله "استتوسکوپ کامل نیست، اما مناسب سطل آشغال هم نیست" شهرت بسیاری دارد. او می‌گوید هنوز ابزار پزشکی زیادی وجود دارد که سطح پایینی از فناوری را دارا هستند و قابلیت پیشرفت زیادی دارند.

با وجود کاستی هایی که او در استتوسکوپ می‌بیند اما معتقد است که این وسیله در بعضی موارد بسیار ضروری و پر کاربرد است همچنین به چند مورد اشاره می‌کند که استتوسکوپ های قدیمی برای فهم آن‌ها کافی هستند، مثل:

 

معاینه زنان بارداری که دارای نفس های کوتاه هستند

این بیماران بخاطر وجود بچه در شکم خود، معمولا دوست ندارند که از اشعه ایکس و یا سی تی اسکن برای آن ها استفاده شود. همچینین دکتر ردلمایر به این نکته اشاره دارد که مواردی مانند آسم و ذات الریه که باعث ایجاد مشکلات تنفسی هستند نیز با گوشی پزشکی قابل تشخیص هستند. "استتوسکوپ، راحت، سریع و بی خطر است و هیچ تابشی ندارد".

گوشی پزشکی جنین - نبض هوشمند سلامت

 

بررسی ضربان قلب

بسیاری از بیماران قلبی دارای ضربان تند هستند و پزشکان نیز داروهایی تجویز می‌کنند که ضربان به حد نرمال برگردد. اما تشخیص این مطلب که یک شخص دچار این مشکل است، با قرار دادن دو انگشت بر روی مچ دست امکان پذیر نیست و چه بسا که گمراه کننده باشد چرا که گاهی پالس آنقدر ضعیف است که با دست احساس نمی‌شود. در صورتی که بدیهی است که شنیدن صدای قلب با استتوسکوپ بسیار واضح‌تر و کم خطاتر است.

گوشی پزشکی - نبض هوشمند سلامت

 

اندازه گیری فشار خون

درست است که امروزه دستگاه های الکترونیکی و دیجیتالی بسیاری آمده‌اند که با کیفیت بالایی فشار خون را اندازه می‌گیرند و مقدار دقیق آن را اعلام می‌کنند. اما این دستگاه‌ها همواره در معرض افتادن، شکستن و یا دچار اختلال در سیستم نرم افزاریشان هستند و اغلب مواردی که دقت قابل قبول دارند قیمت های بالایی هم دارند. استتوسکوپ بخاطر شکل و پلاستیکی بودن بیشتر بخش های آن کمتر با این مشکل روبرو می‌شود و نسخه پشتیبانی خوبی برای دستگاه‌ هایی از این جنس است.

استتوسکوپ - نبض هوشمند سلامت

 

تشخیص مشکلات قلبی

پزشکان قبل از شروع عمل معمولا می‌خواهند بدانند که فرد پیش از آن دارای مشکل قلبی بوده است یا نه، چرا که می‌تواند منجر به عوارضی در جراحی شود. تشخیص قطعی این مشکل با آزمایش اکوکاردیوگرام مشخص می-شود. اما این آزمایش بسیار زمان بر است و گاهی اوقات بیمار این مقدار زمان را ندارد و باید به سرعت عمل شود. در این شرایط استتوسکوپ می‌تواند به سرعت اطلاعات مفیدی از شرایط قلبی بیمار به ما بدهد و زمان جراحی را جلو بیندازد.

 

تشخیص زنده بودن یا مرگ بیمار

مرگ آنقدرها هم ساده، مثل فیلم های هالیوودی نیست. گاهی واقعا تشخیص این موضوع که بیمار از دنیا رفته است یا هنوز زنده است، کار دشواری می‌شود. در این زمان گوشی پزشکی کمک شایانی به ما می‌کند. شما می‌توانید به سادگی استتوسکوپ را روی سینه بیمار بگذارید و متوجه شوید که قلب او همچنان در حال فعالیت است و ضربان دارد یا آنکه بالعکس کاملا ساکت است و فرد جان خود را از دست داده است.

 

کمک به فهم بهبودی در عمل جراحی

پزشکان برای انجام عمل جراحی از بی حسی هایی استفاده می‌کنند که گاها باعث کند شدن حرکت روده می‌شود. پزشکان می‌توانند با استفاده از یک استتوسکوپ و گوش دادن به شکم بیمار، وضعیت بهبودی و شروع کار اعضاء را تشخیص دهند. شنیدن صدا دراین مواقع به معنی بهبودی بیمار است.

دکتر ردلمایر می‌گوید که در هر یک از موارد بالا، معاینه و تشخیص می‌تواند بهتر و دقیق‌تر انجام شود. اما گاهی اوقات استتوسکوپ قابل اعتمادتر و انتخابی بهتر است.
گوشی های پزشکی قطعا یکی از مهم‌‌ترین و پرکاربردین ابزار پزشکی هستند که تا به اکنون اختراع شده است که نه تنها به معاینه انسان ( و کودک ) بلکه در معاینه حیوانات نیزکاربرد دارد.
 

منبع: www.theglobeandmail.com

تعداد بازدید: 303
نوشته شده در 1399/01/19

نظرات کاربران

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید:
برای ثبت دیدگاه، ورود به سایت الزامی است. حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید.