جلوگیری از ابتلا به کرونا با گوشی پزشکی دیجیتال - نبض هوشمند سلامت

جلوگیری از ابتلا به کرونا با گوشی پزشکی دیجیتال

برچسب‌ها:گوشی پزشکیتله مدیسن
تاریخ بارگذاری:۱۳۹۸/۱۲/۲۸
تاریخ آخرین ویرایش:۱۴۰۱/۶/۱۴
عمومی

ویروس کرونا

این روزها، محفلی نیست که بحثی از شیوع ویروس جدید، به نام ویروس کرونا در آن مطرح نشود. یکی از دلایلی که باعث شده است ویروس کرونا نظر همگان را به خود جلب کند، مشکل بودن کنترل این ویروس و شیوع زیاد آن است. نقطه آغاز شیوع ویروس کرونا ، شهر "ووهان" چین در دسامبر 2019 بوده است.

در همین راستا سازمان بهداشت جهانی نیز سطح هشدار های خود در رابطه با ویروس کرونا را افزایش داده و مردم را به رعایت نکات بهداشتی بطور ویژه دعوت می کند. در این شرایط، خدمات درمانی و دستگاه ها و امکاناتی که بتوانند به تشخیص پزشکان کمک کنند و این روند به کنترل شیوع بیماری منتهی شود، بسیار حیاتی و حساس خواهند بود.

سندروم حاد تنفسی سارس (SARS)، یک بیماری ویروسی ریوی است که به علت ویروس کرونا بوجود می آید. این ویروس به دستگاه ریوی عفونت می کند و باعث ظاهر شدن علائمی خفیف (مانند سرفه خشک، تب و...) یا شدید (مانند نارسایی ریوی و ذات الریه) می شود.

بررسی درجه حرارت بدن - شرکت نبض

 

بطور خلاصه، ویروس کرونا باعث آسیب هایی در دستگاه ریوی می شود، که برای درمان به مراقبت دقیق و حساس نیاز است؛ زیرا در افرادی که مشکلات تنفسی و ریوی زمینه ای دارند، این مسئله یک تهدید جدی برای حیاتشان به شمار می رود.

ویروس کرونا از طریق پوست جذب نمی شود و تنها راه ورود آن به سیستم بدن، ازطریق دهان، بینی و چشم است. ویروس کرونا عمدتا در هوا و در فواصل نزدیک منتشر می شود و در غشای دهان، بینی و یا چشم افراد حاضر در محیط قرار می گیرد. البته نکته مهم قابل ذکر این است که بعلت سنگینی نسبی، ذرات، ویروس کرونا در هوا معلق نمی مانند و روی سطح محیط ته نشین می شوند. بنابراین مسیر رایج تر در شیوع ویروس کرونا، لمس سطوح آلوده به ویروس، و سپس لمس دهان یا بینی یا چشم با دستان آلوده است.

ویروس کرونا - نبض آوا

 

شیوع ویروس کرونا با گوشی پزشکی

استتوسکوپ یا همان گوشی پزشکی یک ابزار لازم و ضروری برای پزشک است که با آن به سمع صدای ریه و قلب بیماران ریوی (مانند مبتلایان به ویروس کرونا) می پردازند. اما وقتی از معاینه بیماران مبتلا به ویروس کرونا صحبت می کنیم، باید درنظر داشته باشیم فرایند سمع صدای ریه و قلب بیمار، مستلزم نزدیک شدن افراد سالم به بیماران است که می تواند باعث ابتلای آنان گردد. بنابراین نزدیک شدن پزشک به بیمار برای سمع صدای ریه یا قلب او، می تواند برای پزشک دردسر ساز شود و امکان ابتلای پزشک را بالا ببرد.

 

کاربرد گوشی پزشکی دیجیتال در پیشگیری از کرونا

راهکار اساسی كنترل شیوع ویروس كرونا، جداسازی منبع عفونی است. به عبارت دیگر، جلوگیری از نزدیك شدن و تماس با ناقلین آلوده به ویروس. جهت تسهیل این مسئله، شرکت نبض راه حلی ارائه داده است.

دستگاه NS1 شرکت نبض، نوعی گوشی پزشکی دیجیتال (الکترونیکی) است که به متخصصان پزشکی این امکان را می دهد که بدون تماس مستقیم با بیمار ، به راحتی به سمع صدای ریه و قلب بیماران بپردازند. علاوه بر این،Chest piece گوشی پزشکی دیجیتال قابل تعویض است؛ بنابراین با تعویض آن می توان از شیوع ویروس کرونا از هر فرد، به فرد دیگر جلوگیری کرد.

گوشی پزشکی دیجیتال NS1 شرکت نبض، به کادر درمان کمک می کند تا ضمن کاهش خطر ابتلا به ویروس COVID-19 ، سمع ریوی و قلبی بیماران را بسهولت و با صدایی واضح و شفاف انجام دهند.

 

ایزوله سازی بین پزشک و فرد مشکوک به کرونا

پزشک از فاصله دور و بدون نیاز به پوشش مخصوص ضدعفونی و با استفاده از اپلیکیشن نبض آوا ( اپلیکیشن مخصوص گوشی پزشکی دیجیتال)، قادر خواهد بود صدای ریه و قلب افراد را گوش دهد. به عبارت دیگر، پزشک بدون تماس با بیماران و بدون اینکه وارد خطر عفونت شود، می تواند فرایند معاینه را انجام دهد.

 

قابلیت تعویض قطعاتِ در معرض تماس

قسمت chest piece حساس ترین قسمت گوشی پزشکی دیجیتال (یا مکانیکی) است. زیرا این قسمت در تماس مستقیم با فرد آلوده است. برای کاهش این ریسک، گوشی های پزشکی دیجیتال شرکت نبض، دارای سری قابل تعویض است تا درصورت نیاز و آلوده بودن سری گوشی، تعویض گردد.

قابلیت تعویض سر گوشی پزشکی - شرکت نبض

 

کاهش تماس با بیمار توسط اپلیکیشن نبض آوا

گوشی پزشکی دیجیتال NS1 شرکت نبض، توسط رابط کاربری بلوتوث یه اپلیکیشن نبض آوا متصل می شود. دراین اپلیکیشن شما قادر خواهید بود نمودار صدای سمع شده را مشاهده کنید، صداها را با کیفیت بالا ذخیره کنید و یا آن ها را به اشتراک بگذارید.

این ویژگی ها شما را قادر می سازد تا بتوانید تاریخچه کاملی از صدای قلب و ریه هر فرد در روند درمان را تشکیل دهید و میزان بهبودی او در طول زمان را ارزیابی کنید.

بعلاوه افراد غیر متخصص در فضاهای قرنطینه و ایزوله نیز می توانند صدا را با گوشی پزشکی دیجیتال NS1 و اپلیکیشن نبض ضبط کنند و صدای ضبط شده را با پزشک متخصص به اشتراک بگذارند.
از طرفی انتشار و اشتراک گذاری صداهای ضبط شده، این امکان را در اختیار پزشکان قرار می دهد که در مورد اصوات ضبط شده، به مشورت و همفکری برای تشخیص بهتر بپردازند؛ و می تواند برای کارهای پژوهشی یک بانک داده صوتی مناسب را فراهم کند. ضمنا این نمونه های صدای ضبط شده، برای کاربردهای آموزش کادر درمان، بدون درگیر کردن آنها با محیط ویروسی بسیار پرکاربرد است و میزان ریسک ابتلای آنان به ویروس کرونا، حین آموزش را کم می کند.

در این زمان، ما با یک ویروس مسری روبرو هستیم که براحتی و با نرخ بسیار بالا در حال شیوع است. بنابراین یک راهکار مهم و اساسی مبارزه با ویروس کرونا، در کنار درمان افراد مبتلا شده، جلوگیری از شیوع آن است. بدیهی است مکان های درمانی و بیمارستانی، درگیرترین نقاط با مسئله آلودگی هستند و یکی از نقاط مورد توجه برای جلوگیری از شیوع باید باشند.
شرکت نبض در جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا پیشنهاد استفاده از گوشی پزشکی دیجیتال NS1 را ارائه می کند؛ تا درکنار کاهش ریسک ابتلای کادر درمان و افراد سالم، به کیفیت تشخیص ها نیز کمک کند.
 

منبع: نبض (نبض هوشمند سلامت)

اشتراک‌گذاری مقاله

نظرات: 0 عددافزودن نظر

مطالب مشابه

مشاهده همه