معرفی، نقد و بررسی خرید گوشی پزشکی‌های ریشتر - نبض هوشمند سلامت

معرفی، نقد و بررسی خرید گوشی پزشکی‌های ریشتر

برچسب‌ها:نقد و بررسی تجهیزات پزشکی
تاریخ بارگذاری:۱۴۰۱/۹/۲۳
تاریخ آخرین ویرایش:۱۴۰۱/۱۰/۱۰
تخصصی

گوشی پزشکی یکی از ابزارهای مهم پزشکی است که به بطور گسترده توسط پزشکان و کادر درمان سراسر جهان استفاده می‌شود. در گذشته پزشکان بصورت سنتی معاینه را انجام می‌دانند اما حال دیگر لازم نیست سر خود را روی سینه و یا شکم بیمار بگذارند. امروزه گوشی پزشکی در مدل و برندهای مختلف در حال ساخت است که نیاز پزشکان و کادر سلامت را تامین می‌کند.

گوشی پزشکی ریشتر یکی از اقتصادی‌ترین گوشی‌های پزشکی در ایران است. شرکت ریشتر از سال 1948 فعالیت خود را در زمینه ساخت تجهیزات پزشکی شروع کرده است. در حال حاضر شرکت ریشتر در کنار ساخت و طراحی فشارسنج‌ها و افتالمسکوپ، یکی از پیشگامان تولید گوشی پزشکی است.

حال ما در این مقاله دو مدل از گوشی پزشکی ریشتر را معرفی کردیم و با بررسی هرکدام از آنها قصد داریم به دنبال یک جایگزین بصرفه‌تر و با امکانات بیشتری باشیم. همچنین روند قیمت گوشی پزشکی ریشتر در بازار ایران تجزیه‌ و‌تحلیل خواهیم کرد. اگر قصد خرید گوشی پزشکی ریشتر را دارید، این مطلب را از دست ندهید.

 خرید گوشی پزشکی نبض

چگونه یک گوشی پزشکی مناسب را انتخاب و خریداری کنیم؟

قبل از اینکه با انواع گوشی پزشکی ریشتر آشنا شوید. لازم است اطلاعات خود را در زمینه خرید و چگونگی انتخاب گوشی پزشکی افزایش دهید. برای مثال تصور کنید پزشک در یک محیط به نسبت شلوغ مانند محیط بیمارستان از گوشی پزشکی استفاده می‌کند، توصیه ما برای خرید گوشی پزشکی از نوع دیجیتال است. گوشی پزشکی دیجیتال صدای دریافتی اطراف را تقویت می‌کند و نویزها را بخوبی حذف خواهد کرد. اگر محیط کار شما دارای تقریبا محیط ساکتی است، گوشی پزشکی مکانیکی انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

همچنین بایستی دقت کنید بیماران در چه رده سنی قرار دارند. برای بزرگسالان، اطفال و نوزادان هرکدام ویژگی‌های خاصی در گوشی پزشکی تعبیه شده است. یکی از انواع گوشی پزشکی ریشتر قابلیت دریافت صدای با فرکانس پایین و بالا را دارد که می‌توان برای همه سنین استفاده کنید.

به نظر ما مهم‌ترین بخش در خرید یک گوشی پزشکی، بودجه و قیمت محصول مورد نظر است. تصور نکنید درصورتی که گوشی پزشکی انتخابی شما گران است حتما می‌تواند نیازهای شما را رفع کند. این نکته را نیز درنظر بگیرید که کیفیت محصول با قیمت آن رابطه دارد. البته برای تعیین قیمت عوامل زیادی مانند برند و مواد سازنده گوشی پزشکی نقش دارد.

حال در ادامه می‌خواهیم انواع گوشی پزشکی ریشتر برای نقد و بررسی کنیم. مشخصات هرکدام از آنها را نیز بیان خواهیم کرد.

 

انواع گوشی پزشکی ریشتر

گوشی پزشکی ریشتر در انواع مختلفی در بازار ایران به فروش می‌رسد، ما در ادامه مطالب دو نوع از بهترین گوشی پزشکی ریشتر نام می‌بریم و قابلیت‌های هرکدام را بررسی می‌کنیم. اندازه و تنوع دریافت کننده‌های صدا یا چست پیس در این دو مدل بسیار حائز اهمیت هستند زیرا بایستی بطور کامل صدا را بشنوید.

گوشی پزشکی ریشتر duplex 2.0 کد 4200

گوشی پزشکی ریشتر duplex 2.0 یکی از جدیدترین و بروزترین گوشی‌های پزشکی شرکت ریشتر است. درواقع گوشی پزشکی ریشتر duplex 2.0 نسخه جدید مدل های قبلی سری Duplex de luxe است که کیفیت صدا و انتقال صوت در آنها بهبود یافته است. کیفیت انتقال صدای آکوستیک در این مدل گوشی‌های پزشکی بسیار بالا است بنابراین می‌توان گفت اولین ویژگی منحصر به فرد گوشی پزشکی ریشتر duplex 2.0 کیفیت انتقال صدای آکوستیک می‌باشد.

گوشی پزشکی ریشتر 4200 را می‌توان برای معاینه سنین مختلف بزرگسالان، اطفال و نوزاد استفاده کرد و چست پیس در این مدل از گوشی پزشکی دوطرفه است. دلیل استفاده از گوشی پزشکی ریشتر duplex 2.0 در رده‌های مختلف سنی اندازه متفاوت دیافراگم و بل است. چست پیس آلمینیومی در این مدل از گوشی‌های پزشکی سرما را انتقال نمی‌دهد که می‌توان گفت این ویژگی برای نوزادان و اطفال بسیار کاربردی است.

همچنین از لحاظ زیبایی نیز توانسته نظر بسیاری از پزشکان و کادر سلامت را به خود جلب کند. طراحی آن به شکلی است که هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها مناسب است. درصورتی که پزشک تمایل داشته باشد می‌تواند نام خود را روی گوشی پزشکی تگ کنند.

سایر ویژگی‌های گوشی پزشکی ریشتر duplex 2.0 مدل 4200 عبارتند از:

 • ابعاد دریافت کننده دو طرفه صدا در مدل بزرگسال: 48 و 36 میلی متر
 • ابعاد دریافت کننده دو طرفه صدا در مدل اطفال: 36 و 28 میلی متر
 • ابعاد دریافت کننده دو طرفه صدا در مدل نوزاد: 28 و 22 میلی متر
 • طول گوشی مدل بزرگسال: 74 سانتیمتر
 • طول گوشی مدل اطفال: 69 سانتیمتر
 • طول گوشی مدل نوزاد: 69 میلی متر
 • دارای دوسری گوشی
 • جنس چست پیس: آلومینیوم
 • دارای رنگبندی متنوع
 • 4 سال ضمانت‌نامه
 • 10 سال خدمات پس از فروش

 گوشی پزشکی ریشتر duplex 2.0

گوشی پزشکی ریشتر 4001

گوشی پزشکی ریشتر 4001 در انتقال صوت عملکرد بسیار خوبی ثبت کرده است. چست پیس دوطرفه آن طوری طراحی شده است که تنها برای معاینه بزرگسالان کاربرد دارد. چست پیس در این مدل از گوشی پزشکی ریشتر دارای بل و دیافراگم است. برای شنیدن صدای با فرکانس پایین و بم، بل را بایستی به آرامی روی قفسه سینه قرار دهید تا عمل سمع بخوبی انجام شود. دیافراگم نیز صداهای با صدای زیرتر و با فرکانس بالاتر را انتقال می‌دهد. شیوه قرارگیری چست پیس در سمت دیافراگم برخلاف بل است یعنی برای دریافت صدا بایستی دیافراگم را کمی فشار دهید. اندازه بل در گوشی پزشکی ریشتر 4001، 36 میلی‌متر و دیافراگم 48 میلی‌متر است.

نوع تیوپ در گوشی پزشکی درجهت کاهش نویزهای محیطی بسیار اهمیت دارد. جنس مواد سازنده تیوپ گوشی پزشکی ریشتر 4001، از جنس PVC است. همچنین بهتر است بدانید گوشی پزشکی ریشتر 4001 مقاومت بالایی دارد و در ساخت آن از هیچ‌گونه مواد حساسیت‌زا استفاده نشده است.

مهم‌ترین تفاوتی که در گوشی پزشکی ریشتر 4001 درمقایسه با duplex de luxe می‌توان گفت، جنس گیرنده صدا یا چست پیس است. جنس گیرنده صدا در این مدل از گوشی پزشکی ریشتر آلیاژی از آلومینیوم است که صدا را بخوبی دریافت و درنهایت انتقال می‌دهد.

سایر ویژگی‌های گوشی پزشکی ریشتر 4001 عبارتند از:

 • وزن، 150 گرم
 • طول گوشی: 77 سانتی‌متر
 • دارای دوجفت سری گوشی
 • در 4 رنگ متفاوت (مشکی، طوسی، یشمی و آبی)
 • قطرهای گیرنده صدای دو طرفه: 48 و 36 میلی متر
 • گارانتی 36 ماه

 

گوشی پزشکی ریشتر 4001

مقایسه گوشی پزشکی NS0 برند نبض آوا با گوشی پزشکی ریشتر

دو مدل از گوشی پزشکی ریشتر که در قسمت فوق معرفی کردیم جز گوشی‌های مکانیکی برند ریشتر هستند. حال در این بخش خیلی کوتاه و مختصر به بررسی گوشی پزشکی NS0 برند نبض آوا می‌پردازیم. گوشی پزشکی آکوستیک از سری گوشی‌های NS0، همانند گوشی پزشکی ریشتر دارای چست پیس دوطرفه است یعنی بل و دیافراگم دارد. تنها تفاوتی که با مدل گوشی پزشکی ریشتر 4001 نوع چست پیس است که می‌توان از آن برای شنیدن صدا در بزرگسالان و اطفال استفاده کرد و سمع صدا با فرکانس بالا و پایین را امکان‌پذیر می‌کند.

ویژگی دیگری که سبب برتری گوشی پزشکی NS0 برند نبض آوا در مقابل گوشی پزشکی ریشتر شده است، جنس چست پیس است. در دو مدلی که از برند ریشتر نام بردیم، جنس چست پیس در آنها آلومینیومی و یا آلیاژی از آلومینیوم است. درصورتی که جنس چست پیس از استیل ضدزنگ می‌باشد که عملکرد بسیار بهتری به نسبت جنس آلومینیومی دارد.

ویژگی‌های منحصر به فرد گوشی پزشکی NS0 برند نبض آوا عبارتند از:

 • دارای دیافراگم اضافی و سری گوشی اضافی
 • طول، 72 سانتی‌متر
 • قطرهای گیرنده صدای دو طرفه: 47 و 32 میلی متر
 • وزن، 135 گرم
 • 1 سال گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش

 

گوشی پزشکی ریشتر ساخت کجاست؟

گوشی پزشکی ریشتر ساخته کمپانی ریشتر در آلمان است. این کمپانی سابقه ساخت و تولید تجهیزات پزشکی در 60 سال دارد، در همین راستا یکی از شناخته شده‌ترین برندهای گوشی پزشکی در سراسر دنیا است. در ساخت گوشی پزشکی ریشتر از مواد حساسیت‌زا استفاده نشده است، همین نکته می‌تواند باعث تمایز این برند و کمپانی از رقیبان شود.

 

قیمت گوشی پزشکی ریشتر چقدر است؟

هنگام خرید گوشی پزشکی ریشتر بودجه شما تعیین کننده نهایی مدل انتخابی خواهد بود. زمانی که شما برای خرید گوشی پزشکی ریشتر به سایت‌های مختلف مراجعه می‌کنید حتما با قیمت‌های متفاوتی برخورد می‌کنید.

در وهله اول بایستی سعی کنید فروشگاه اینترنتی که انتخاب می‌کنید معتبر باشد و از محصولات اصل برای فروش استفاده کرده باشد. نکته بعدی گارانتی محصولات است که لازمه سفارش گوشی پزشکی ریشتر می‌باشد.

 خرید گوشی پزشکی نبض

گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا (NS1)

مهم‌ترین ویژگی که در گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا وجود دارد، قدرت تقویت صدای دریافتی است. قدرت تقویت صدا در گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا میتواند تا 20 برابر افزایش یابد. همانند گوشی پزشکی دیجیتال لیتمن نویزهای محیطی را حذف می‌کند در شنیدن و تمرکز روی صدای دریافتی بهتر انجام می‌شود. یکی از قابلیت‌های مهم گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا (NS1) تفکیک صدای دریافتی قلب و ریه است.

گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا (NS1) در سه مدل طراحی شده است:

 • گوشی پزشکی دیجیتال کلاسیک (NS1-Classic)
 • گوشی پزشکی دیجیتال هوشمند (NS1-SE)
 • گوشی پزشکی دیجیتال فراهوشمند (NS1-SE-Plus)

هرکدام از گوشی‌های پزشکی فوق ویژگی مخصوص به خود را دارند. گوشی پزشکی دیجیتال کلاسیک (ns1-classic) می‌تواند یک گوشی پزشکی دیجیتالی باشد که صدا را تا 17 برابر تقویت کرده و برای دانشجویان پزشکی و پزشکانی که مشکل شنوایی دارند، کاربردی خواهد بود. قابلیت حذف نویز از دیگر ویژگی گوشی پزشکی دیجیتال کلاسیک (NS1-Classic) است.

گوشی پزشکی دیجیتال هوشمند (NS1-SE)و گوشی پزشکی دیجیتال فراهوشمند  (NS1-SE-Plus) همانند گوشی پزشکی دیجیتال لیتمن قابلیت اتصال به اپلیکیشن درجهت استفاده از امکانات ویژه مانند ضبط و تجزیه و تحلیل نمودار صدا دارد. شما می‌توانید برای شنیدن بهتر از هندزفری سیمی استفاده کنید که بالاترین دریافت کیفیت صدا را دارد. علاوه بر موارد فوق، صدای دریافتی تا 20 برابر تقویت می‌شود که می‌توان در 7 سطح از کم به زیاد تنظیم کنید.

درصورتی که می‌خواهید از هندزفری بلوتوثی استفاده کنید بایستی گوشی پزشکی دیجیتال فراهوشمند (ns1-se-plus) خریداری کنید.

 

 

جمع‌بندی

ما در این مقاله دو مدل از سری گوشی‌های پزشکی برند ریشتر بررسی کردیم. ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد هرکدام ذکر کردیم. زیرا معتقدیم خرید گوشی پزشکی ریشتر و یا هر برند دیگری بدون شناخت کامل هرگز ممکن نخواهد بود چه بسا محصول خریداری شده برای شما کاربردی نباشد.

گوشی پزشکی ریشتر 4001 و گوشی پزشکی ریشتر duplex 2.0 کد 4200 دارای دریافت کننده دوطرفه صدا هستند و هرکدام از آنها بل و دیافراگم با اندازه‌های متفاوتی دارند. از دیگر شباهت‌های گوشی پزشکی ریشتر 4001 و گوشی پزشکی ریشتر duplex 2.0 کد 4200، مواد سازنده و جنس آنها است. مواد سازنده این دو مدل گوشی طوری است که در کسانی که به لاتکس حساسیت دارند، باعث ایجاد حساسیت نمی‌شود. همچنین چست پیس نیز روی بدن فرد بیمار سرما را منتقل نمی‌کند که ویژگی بسیار خوبی است. این دو مدل از گوشی پزشکی ریشتر را می‌توانید بصورت حضوری و آنلاین از فروشگاه‌های معتبر تجهیزات پزشکی خریداری کنید. امیدواریم این مقاله دید کاملی درجهت خرید گوشی پزشکی مناسب به شما بدهد.

 

اشتراک‌گذاری مقاله

نظرات: 0 عددافزودن نظر

مطالب مشابه

مشاهده همه
همراهان نبض

به ما اعتماد کرده‌اند