نقد و بررسی خریدگوشی پزشکی های لیتمن (Littmann) - نبض هوشمند سلامت

نقد و بررسی خریدگوشی پزشکی های لیتمن (Littmann)

برچسب‌ها:نقد و بررسی تجهیزات پزشکی
تاریخ بارگذاری:۱۴۰۱/۹/۲۱
تاریخ آخرین ویرایش:۱۴۰۱/۱۰/۲۸
تخصصی

همه چیز توسط یک پزشک فرانسوی شروع شد! این پزشک توانست از یک لوله کاغذی دراز برای انتقال صدا از قفسه‌سینه بیمار به گوش استفاده کند. در طول زمان تغییرات زیادی سبب اصلاح ابزار پزشکی جدید شد.

مدتی بعد دکتر دیوید لیتمن که پزشک شناخته شده‌ای در انگستان بود نیز در سال 1960 گوشی پزشکی با عملکرد آکوستیک را به ثبت رساند. اما این عمل و اختراع پایان کار دکتر لیتمن نبود! چند سال بعد گوشی پزشکی لیتمن توسط شرکت 3M و با کمک دکتر لیتمن توسعه یافت و به بهبود آن پرداخت.

دکتر لیتمن این چنین درباره گوشی پزشکی littmann می‌گوید:

گوشی پزشکی بهتر است دو قسمت داشته باشد، یک قسمت (bell) برای شنیدن اصوات بم و قسمت دیگر دارای دیافراگم پلاستیکی برای فیلتر کردن اصوات بم است. تیوب گوشی باید سخت و تا حد امکان کوتاه باشد. همچنین گوشی طبی باید طوری باشد که بتوان راحت با آن کار کرد.

با پیشرفت تکنولوژی در قرن بیست و یکم گوشی پزشکی لیتمن گسترش یافت و مدل‌های امروزی ابداع شدند.  همچنین می‌توان گفت شرکت 3M توانست اولین راه ارتباطی میان پزشک و بیمار را راحت‌تر کند زیرا اولین استفاده از گوشی پزشکی باعث می‌شود، بیمار احساس کند توسط پزشک حاذقی درمان خواهد شد.

حال ما در این مقاله انواع گوشی پزشکی لیتمن معرفی می‌کنیم و همچنین بهترین گوشی پزشکی لیتمن(Littmann) یعنی گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 3 بررسی خواهیم کرد.

خرید گوشی پزشکی نبض 

خرید گوشی پزشکی لیتمن

خرید تجهیزات پزشکی لازمه موفقیت یک پزشک و کادر پزشکی است زیرا امروزه بسیاری از تشخیص‌ها توسط گوشی پزشکی انجام می‌شود. حال بنابراین شما به عنوان کسی که با گوشی پزشکی سروکار دارید بایستی با بهترین مدل‌های گوشی پزشکی، انواع گوشی پزشکی لیتمن آشنا شوید.

گوشی پزشکی لیتمن بر اساس کیفیت و قیمت آن یکی از بهترین گوشی‌های پزشکی است. برای انتخاب و خرید بهترین گوشی پزشکی لیتمن هرگز نباید به دنبال قیمت‌های پایین مدل‌های مختلف لیتمن باشید.

برای خرید گوشی پزشکی لیتمن ابتدا بایستی تعیین کنید مخاطب هدف معاینه چه کسی است. برای مثال اگر به عنوان کادر درمان قرار است معاینه تخصصی نوزاد را انجام دهید حتما بایستی گوشی پزشکی لیتمن توانایی دریافت ضعیف‌ترین صداها داشته باشد. درواقع علاوه بر دریافت صداها، کیفیت صداها و انتقال آنها به گوش شخص بسیار حائز اهمیت است. هر کدام از این عوامل به ویژگی‌های فیزیکی و ساختار گوشی پزشکی لیتمن بستگی دارد. در ادامه ویژگی انواع گوشی پزشکی لیتمن توضیح می‌دهیم تا بتوانید انتخاب خوبی میان گوشی‌های پزشکی لیتمن داشته باشید.

 

گوشی پزشکی لیتمن ساخت کجاست؟

گوشی پزشکی لیتمن ساخت کجاست؟ گوشی پزشکی لیتمن از سری محصولات باکیفیت پزشکی از کمپانی  The 3M™ Littmann®است. این کمپانی بزرگ در کشور آمریکا فعالیت می‌کند و توانسته است بازارجهانی و نیاز میلیون‌ها نفر از کادر پزشکی را تامین کند.

گوشی پزشکی لیتمن

انواع گوشی پزشکی لیتمن

همانطور که گفتیم انواع گوشی پزشکی لیتمن ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که به عنوان کادر سلامت بایستی مطابق با نیاز خود خریداری کنید. گوشی پزشکی لیتمن انواع مختلفی دارد و هرکدام از آنها قابلیت خاصی را ارائه می‌دهند.

انواع گوشی پزشکی لیتمن عبارتند از:

 • گوشی پزشکی ساده با وزن سبک
 • گوشی پزشکی دیجیتال
 • گوشی پزشکی کلاسیک
 • گوشی پزشکی کاردیولوژی

اگر بخواهید یک گوشی پزشکی لیتمن را انتخاب کنید که چند دهه برای شما کار کند و کیفیت صدای آن کاهش نباید، گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک مناسب شما است. حال اگر به دنبال یک ویژگی خاصی در گوشی پزشکی لیتمن می‌گردید برای مثال اگر یک پزشک متخصص قلب یا ریه هستید، حذف صداهای محیط و تقویت صدا بایستی اهمیت داشته باشد. بنابراین می‌توان گفت گوشی پزشکی لیتمن کاردیولوژی مناسب قشر شما طراحی شده است.

در حالت عادی خرید گوشی پزشکی لیتمن در فروشگاه‌های آنلاین و حضوری معتبر امکان‌پذیر است. اما ممکن است برای خرید گوشی پزشکی لیتمن اصل به دلیل تحریم‌های فعلی و نبودن نسخه اصل این سری از گوشی‌ها دچار مشکل شوید. همچنین پیشرفته‌ترین نسخه مدل گوشی پزشکی لیتمن دیجیتال در ایران به تعداد بسیار اندک موجود است. به نظر شما چه کنیم؟ آیا نسخه‌های مشابه چه بسا بهتر از گوشی پزشکی لیتمن با قیمت بصرفه‌تر موجود است؟ برای پاسخ دادن به تمامی سوالات بهتر است ویژگی‌های مدل‌های مختلف گوشی پزشکی از این برند را بشناسید.

 

انواع پرطرفدار و بصرفه گوشی پزشکی لیتمن

در قسمت قبل با 4 مدل از گوشی پزشکی لیتمن معرفی کردیم، حال در این قسمت می‌خواهیم بطور مفصل و با جزئیات 4 مدل از گوشی‌های پزشکی لیتمن که در بازار ایران بسیار پرطرفدار هستند را شرح دهیم.

 

مشخصات گوشی لیتمن کلاسیک 2  برای اطفال و نوزادان

کمپانی 3M، گوشی پزشکی کلاسیک 2 را دو مدل برای اطفال و نوزادان ارائه داده است. طراحی دیافراگم در گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 2  برای اطفال و نوزادان به شکلی است که در دریافت صداها حساسیت بالایی دارد. در ساخت گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 2  برای اطفال و نوزادان هیچ گونه لاتکس طبیعی استفاده نشده است. همچنین گوشی پزشکی کلاسیک 2 بدلیل فیت شدن سریع در گوش کاربری راحتی دارند.

مشخصات گوشی لیتمن کلاسیک 2  برای اطفال

دیافراگم در گوشی پزشکی که وظیفه انتقال و تقویت صدا را انجام می‌دهد، در مدل کلاسیک 2 برای اطفال 3.3 cm است. دیافراگم شناور آن دو طرفه است یعنی می‌تواند صداهای با فرکانس بالا و پایین را با حساسیت بسیار بالا دریافت کند. همچنین لبه دیافراگم گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 2  برای اطفال دارای ویژگی عدم انتقال سرما به بیمار است. طراحی خاص گوشی لیتمن کلاسیک 2  برای اطفال به تشخیص درست با کوچک‌ترین خطایی کمک می‌کند. درواقع خرید گوشی لیتمن کلاسیک 2  را می‌توان به تمام متخصصان اطفال توصیه کرد.

 • طول لوله: 71 سانتی‌متر
 • اندازه دیافراگم: 3.3 سانتی‌متر
 • وزن: 100 گرم

گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 2 برای اطفال

مشخصات گوشی لیتمن کلاسیک 2  برای نوزادان

گوشی لیتمن کلاسیک 2  برای نوزادان همانند اطفال بسیار تخصصی ساخته شده است. انتقال فرکانس بالا و پایین در گوشی پزشکی برای نوزادان در عملکرد آن بسیار تاثیر می‌گذارد. در همین راستا اندازه دیافراگم در گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 2 برای نوزادان 2.7 سانتی‌متر است. همچنین در مواد سازنده این مدل از گوشی مواد حساسیت‌زا استفاده نشده است. این مدل از گوشی پزشکی تخصصی لیتمن برای نوزادان بصورتی طراحی شده است که پس از قرارگیری روی بدن، سرما را به بدن نوزاد انتقال نخواهد داد.

 • طول لوله: 71 سانتی‌متر
 • اندازه دیافراگم: 2.7 سانتی‌متر، دیافراگم دوطرفه
 • دارای دو سری گوش اضافه

 

نقد و بررسی گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 3

گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 3، یک گوشی پزشکی بسیار کاربردی و با قیمت بصرفه است. درواقع طوری طراحی و ساخته شده است که می‌تواند صداهای با فراکس بالا و پایین را بخوبی تفکیک کند. گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 3 ویژگی‌های خاصی دارد که آن را به یک گوشی پزشکی کارامد برای پزشکان و کادر درمان تبدیل کرده است.

اولین ویژگی گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 3 که بسیار مهم است، قابل تنظیم بودن دیافراگم آن می‌باشد. دیافراگم در دو سمت چست پیس قابل تنظیم بوده و می‌توان برای اطفال و بزرگسالان استفاده کرد. در بیشتر مواقع قسمت بزرگتر برای بزرگسالان و قسمت کوچکتر برای اطفال اختصاصی شده است. درواقع صدای بم و با فرکانس پایین توسط بل به راحتی دریافت می‌شود. جنس دیافراگم نیز از فایبرگلاس است و همچنین چست پیس آن از طراحی فوق‌العاده زیبایی برخوردار است.

پس از برداشتن دیافراگم در سمت چست پیس اطفال به راحتی به بل باز (Open Bell) تبدیل خواهد شد. جنس تیوب در گوشی پزشکی کلاسیک 3 کیفیت بسیار بالایی دارد که در برابر آسیب محیطی، آلودگی و چربی مقاوم است.

 • دارای چست پیس دو طرفه
 • دیافراگم قابل تنظیم
 • تشخیص صداها و ریتم‌های غیرعادی
 • اندازه دیافراگم بزرگ: 4.3 سانتی‌متر
 • اندازه دیافراگم کوچک: 3.3 سانتی‌متر

گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 3

گوشی پزشکی لیتمن مستر کاردیولوژی

گوشی پزشکی لیتمن مستر کاردیولوژی کمی تخصصی‌تر از مدل گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 3 است. همانطور که گفتیم، گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک 3 دارای دیافراگم دوطرفه است و معمولا از قسمت بزرگتر در بزرگسالان و کوچک‌تر در اطفال کاربرد دارد. تنها تفاوت این مدل با لیتمن مستر کاردیولوژی تغییر فشار چست پیس روی بدن بیمار است. در مدل گوشی پزشکی لیتمن مستر کاردیولوژی نیازی به برگرداندن آن نیست بلکه با فشار کم قادر خواهید بود فرکانس‌های کوتاه را دریافت کنید. همچنین درصورتی که فشار را افزایش دهید، دیافراگم آن برای فرکانس‌های بالاتر تنظیم خواهد شد. درنهایت صدای دریافتی به راحتی از لوله عبور می‌کند و بسیار واضح خواهد بود. همچنین هنگامی که روی بدن بیمار قرار می‌گیرد، سرما را انتقال نخواهد داد.

گوشی پزشکی لیتمن مستر کاردیولوژی به گونه‌ای طراحی شده است که صداهای اطراف را فیلتر می‌کند. همین ویژگی باعث می‌شود بیماری فرد توسط جراح قلب یا ریه به خوبی تشخیص داده شود.

سری‌های مخصوص گوش در گوشی پزشکی لیتمن مستر کاردیولوژی در دو اندازه متفاوت است که سبب سهولت کاربری این مدل شده است. درواقع سری گوشی در مستر کاردیولوژی بدلیل نرمی و انعطاف‌پذیری بالا به راحتی درون گوش قرار می‌گیرد.

 • هدست قابل تنظیم
 • دو عدد داخل گوشی اضافه
 • طول گوشی: 609 سانتی‌متر
 • دارای سری یک طرفه
 • اندازه دیافراگم: 4.4 سانتی‌متر

گوشی پزشکی لیتمن مستر کاردیولوژی بدلیل کارایی منحصر به فردی که دارد، قیمت بالایی نیز دارد. همچنین امکان تهیه و خرید گوشی‌های پزشکی لیتمن کاردیولوژی به سختی در ایران فراهم شده است. بهتر است بدانید گوشی پزشکی نبض آوا NS0-Cardio همانند گوشی پزشکی لیتمن می‌تواند در تشخیص انواع صداها با فرکانس‌های مختلف بسیار کارامد باشد.

 

مقایسه گوشی پزشکی لیتمن کاردیولوژی و گوشی پزشکی نبض آوا NS0-Cardio

اولین تفاوتی که می‌توان میان گوشی پزشکی لیتمن کاردیولوژی و گوشی پزشکی نبض آوا NS0-Cardio نام برد، چست پیس است. در گوشی پزشکی لیتمن مستر کاردیولوژی تنظیم فرکانس بالا و پایین با تغییر فشار امکان‌پذیر است و دارای یک سری یک طرفه است درنتیجه نمی‌توان اطفال و نوزادان را معاینه کرد. گوشی پزشکی نبض آوا NS0-Cardio چست پیست دوطرفه دارد به همین دلیل یک ابزار پزشکی دو کابرده خواهد بود.

نوع تیوپ در گوشی پزشکی نبض آوا NS0-Cardio همانند گوشی پزشکی لیتمن مستر کاردیولوژی، دو لومنه است که به حذف صداهای اطراف کمک می‌کند. همچنین سرگوشی این مدل بسیار نرم است و به راحتی در گوش شما قرار می‌گیرد. از گوشی پزشکی کاردیولوژی نبض می‌توان برای شنیدن صداهای قلب، ریه و سایر صداهای بدن بزرگسالان و اطفال استفاده کرد. از دیگر شباهت‌های گوشی پزشکی لیتمن کاردیولوژی با گوشی پزشکی نبض آوا NS0-Cardio در ساخت و انتخاب مواد سازنده است. استفاده مداوم از گوشی پزشکی نبض آوا NS0-Cardio هیچ گونه حساسیتی در پی ندارد زیرا در مواد سازنده آن از لاتکس مصنوعی استفاده نشده است.

در همین راستا می‌توان بر این باور بودن گوشی پزشکی نبض آوا NS0-Cardio عملکرد مشابه‌ای نسبت به گوشی پزشکی لیتمن کاردیولوژی دارد.

قیمت گوشی پزشکی لیتمن کاردیولوژی بسیار بالا است و به همین دلیل بسیاری از افراد از خرید آن منصرف می‌شوند. شما می‌توانید گوشی پزشکی نبض آوا NS0-Cardio با قیمت بسیار بصرفه، با یک سال گارانتی شرکتی و 5 سال خدمات پس از فروش خریداری کنید.

گوشی پزشکی نبض آوا NS0-Cardio

گوشی پزشکی دیجیتال لیتمن

گوشی پزشکی لیتمن دیجیتال از دیگر گوشی‌های پزشکی لیتمن که بسیار عالی عمل کرده است و می‌توان گفت بهترین نوع گوشی پزشکی در رده بالا است. گوشی پزشکی دیجیتال لیتمن طیف وسیعی از فرکانس‌های بالا و پایین را پوشش می‌دهد. مدل گوشی بسیار مدرن و خاص طراحی شده است. از قابلیت‌های گوشی پزشکی دیجیتال لیتمن می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • اختراع جدید کمپانی 3M برای کاهش و حذف نویزهای محیط است. (تا 85 درصد) بنابراین شما می‌توانید بخوبی روی صداهایی که می‌شنوید متمرکز شوید.
 • صدای دریافتی را تا 40 برابر تقویت می‌کند. درنتیجه این ویژگی می‌تواند به تشخیص پزشک بسیار کمک کند.
 • قابلیت ضبط صدای و ارسال صدای ضبط شده به لپ‌تاپ را دارد. درواقع شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار مخصوص لیتمن صدای دریافتی را تجزیه‌و‌تحلیل کنید.
 • شنیدن دوباره و دیدن فرکانس‌ها با ضبط 15، 30، 60 و 120 ثانیه‌ای امکان‌پذیر است. درصورتی که بخواهید صدای دریافتی را برای سایر پزشکال ارسال کنید، Tele Steth به عنوان نرم‌افزار مخصوص این عمل را انجام می‌دهد.
 • شما می‌توانید بدون تغییر موقعیت چست پیس صداهای با فرکانس پایین و بالا را گوش دهید.
 • نوک گوش با مهر و موم نرم مطابق با ویژگی‌های فردی است و عمل سمع را بسیار آسان کرده است.
 • محدودیت سنی برای استفاده از گوشی پزشکی دیجیتال لیتمن وجود ندارد و می‌توان برای بزرگسالان، اطفال و نوزادان استفاده کرد.

تقریبا می‌توان گفت این مدل از گوشی پزشکی لیتمن در ایران ناموجود است ولی خوشبختانه شما می‌توانید از نسخه‌های مشابه با یک سوم قیمت از برند نبض آوا خریداری کنید.

 

گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا (NS1)

مهم‌ترین ویژگی که در گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا وجود دارد، قدرت تقویت صدای دریافتی است. قدرت تقویت صدا در گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا میتواند تا 20 برابر افزایش یابد. همانند گوشی پزشکی دیجیتال لیتمن نویزهای محیطی را حذف می‌کند در شنیدن و تمرکز روی صدای دریافتی بهتر انجام می‌شود. یکی از قابلیت‌های مهم گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا (NS1) تفکیک صدای دریافتی قلب و ریه است.

گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا (NS1) در سه مدل طراحی شده است:

 • گوشی پزشکی دیجیتال کلاسیک (NS1-Classic) 
 • گوشی پزشکی دیجیتال هوشمند (NS1-SE)
 • گوشی پزشکی دیجیتال فراهوشمند (NS1-SE-Plus)

هرکدام از گوشی‌های پزشکی فوق ویژگی مخصوص به خود را دارند. گوشی پزشکی دیجیتال کلاسیک (ns1-classic) می‌تواند یک گوشی پزشکی دیجیتالی باشد که صدا را تا 17 برابر تقویت کرده و برای دانشجویان پزشکی و پزشکانی که مشکل شنوایی دارند، کاربردی خواهد بود. قابلیت حذف نویز از دیگر ویژگی گوشی پزشکی دیجیتال کلاسیک (NS1-Classic) است.

گوشی پزشکی دیجیتال هوشمند (NS1-SE)و گوشی پزشکی دیجیتال فراهوشمند  (NS1-SE-Plus) همانند گوشی پزشکی دیجیتال لیتمن قابلیت اتصال به اپلیکیشن درجهت استفاده از امکانات ویژه مانند ضبط و تجزیه و تحلیل نمودار صدا دارد. شما می‌توانید برای شنیدن بهتر از هندزفری سیمی استفاده کنید که بالاترین دریافت کیفیت صدا را دارد. علاوه بر موارد فوق، صدای دریافتی تا 20 برابر تقویت می‌شود که می‌توان در 7 سطح از کم به زیاد تنظیم کنید.

درصورتی که می‌خواهید از هندزفری بلوتوثی استفاده کنید بایستی گوشی پزشکی دیجیتال فراهوشمند (ns1-se-plus) خریداری کنید.

 

 گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا (NS1)

قیمت گوشی پزشکی لیتمن

بازه قیمت گوشی پزشکی لیتمن در بازار ایران بدلیل قاچاق و فیک بودن بسیاری از محصولات تنوع بالایی دارد. امروزه مدل‌های بسیار زیادی از گوشی پزشکی لیتمن وارد بازار شده است که اصل نمی‌باشد. برای تشخیص اصل یا فیک بودن گوشی پزشکی لیتمن بایستی اپلیکیشن محصول آن را نصب کنید و سریال روی دیافراگم گوشی پزشکی لیتمن چک کنید.

از طرفی طی چند سال اخیر در پس تحریم‌های شدید امکان دسترسی و خرید گوشی پزشکی لیتمن برای پزشکان و کادر درمان ایجاد نشده است. درواقع شما می‌توانید از گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا که مشابه برند خارجی است استفاده کنید که تشخیص با آن به دلیل امکان تفکیک و تقویت صدا و همچنین حذف نویزهای محیط بسیار آسان است. برای اطلاع از قیمت این مدل از گوشی‌های پزشکی کافیست نام برند نبض آوا سرچ کنید و وارد وبسایت شوید تا اطلاعات کاملی درباره مشخصات و قیمت گوشی پزشکی دیجیتال برند نبض آوا دریافت کنید.

 

کلام آخر

ما در این مقاله بطور کامل و جامع گوشی پزشکی لیتمن بررسی کردیم. درواقع شما برای خرید گوشی پزشکی بایستی اطلاعات کاملی درباره مشخصات، قابلیت‌ها و قیمت گوشی پزشکی داشته باشید. سپس در مرحله انتهایی با توجه به نیاز و بودجه مدل گوشی پزشکی مدنظرتان را خریداری کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما درجهت خرید بهترین مدل گوشی پزشکی لیتمن و گوشی پزشکی برند نبض آوا مفید باشد.

 

اشتراک‌گذاری مقاله

نظرات: 0 عددافزودن نظر

مطالب مشابه

مشاهده همه
همراهان نبض

به ما اعتماد کرده‌اند