بررسی و خرید گوشی پزشکی - نبض هوشمند سلامت

بررسی و خرید گوشی پزشکی

برچسب‌ها:گوشی پزشکی
تاریخ بارگذاری:۱۴۰۱/۱/۲۹
تاریخ آخرین ویرایش:۱۴۰۱/۸/۱۸
عمومی

گوشی پزشکی چیست ؟

گوشی پزشکی یا استتوسکوپ با نام علمی (Stethoscope) وسیله‌ای است که با استفاده از آن می‌توان به سمع (معاینه) صداهای داخلی و ضعیف قسمت‌های مختلف بدن پرداخت، در حقیقت هدف از اختراع گوشی پزشکی تقویت صدا و دسترسی به صدایی با وضوح بیشتر با حذف حداکثری  نویز محیطی بوده است که در نتیجه سمع بهتری را موجب می‌شود.  

از این رو گوشی های پزشکی در طی زمان پیشرفت کردند و هر بار نسل جدید استتوسکوپ ها با قابلیت های بیشتر و ارائه صداهایی با وضوح بالاتر جایگزین نسل قبلی شدند از این جهت گوشی پزشکی ها انواع مختلفی دارند که هر یک برای کاربرد خاص خود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 پایه ترین و معروف ترین استتوسکوپ مورد استفاده در حال حاضر گوشی پزشکی‌های اکوستیک هستند که برای سمع عمومی اندام های داخلی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند، بعد از آن برای سمع بهتر اصوات قلبی گوشی پزشکی های کاردیولوژی روی کار آمدند و در نهایت با پیشرفت علم و تکنولوژی نسل استتوسکوپ های دیجیتال پدیدار شد.

 

خرید گوشی پزشکی

در حال حاضر فروشگاه ها و مراکز تجهیزات پزشکی زیاد و متنوعی در خصوص فروش گوشی های پزشکی فعالیت می‌کنند. خرید این دستگاه، زمانی سخت می‌شود که متوجه می‌شویم که گوشی‌های پزشکی،  بالغ بر ده نوع مختلف با کاربردها و قابلیت‌های مختلف دارند که ممکن هست هنگام خرید ما را سردرگم کنند. چالشی که اکثر دانشجویان پزشکی در هنگام خرید گوشی پزشکی با آن روبرو می‌شوند، این است که کدام برند گوشی پزشکی مناسب خرید است؟

برندهای معتبری از گوشی های پزشکی امروزه در بازار موجود هستند اما نکته‌ای که در خرید گوشی پزشکی اهمیت دارد شناخت ویژگی های استتوسکوپ ها و مقایسه آنهاست. کیفیت بالای صدا و کاربری آسان از جمله ویژگی هایی است که در خرید این محصول باید توجه کنید.

اگر قصد خرید یک گوشی پزشکی با کیفیت را دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با نسل جدیدی از استتوسکوپ های دیجیتال با قابلیت های استثنایی آن آشنا شوید!

انواع گوشی پزشکی

با آنکه فرض می‌شود گوشی پزشکی کار زیادی را انجام نمی‌دهد، اما گوشی های پزشکی انواع مختلفی دارند که هریک کاربرد متفاوتی دارند. متداول‌ترین کاربرد گوشی های پزشکی غربالگری و یا تشخیص اولیه است. در این مقاله به صورت مختصر به معرفی انواع گوشی پزشکی برای انتخاب بهتر در خرید استتوسکوپ می‌پردازیم و 4 نوع مختلف آن را معرفی خواهیم کرد. علاقه‌مندان به توضیحات بیشتر می‌توانند مقاله تخصصی‌تر مربوط به انواع گوشی پزشکی را بخوانند.

گوشی پزشکی آکوستیک

گوشی طبی آکوستیکی معروف‌ترین و شناس ترین مدل بین گوشی های پزشکی موجود در بازار از دید عامه مردم است. به گوشی پزشکی آکوستیکی اصطلاحا "گوشی پزشکی مکانیکی" نیز گفته می‌شود.

علت این نامگذاری آن است که این گوشی‌ ها ساده‌ترین نوع گوشی‌ های پزشکی هستند و با این حال توانایی دریافت صدا از اعضاء مختلف بدن مثل صدای ریه، صدای قلب، معده و دیگر اعضا استفاده کرد. این گوشی از ۳ بخش اصلی دیافراگم (که وظیفه دریافت صدا از بدن را دارد)، تیوب (یا لوله) و گوشی (که در داخل گوش قرار میگیرد) تشکیل شده است.

گوشی پزشکی الکترونیکی (هوشمند)

گوشی‌های پزشکی هوشمند، به علت توانایی در افزایش صدا (افزایش صدا تا ۱۷ برابر) از جایگاه ویژه‌ای در بین گوشی‌های پزشکی برخوردار است. این گوشی‌ها دارای سنسورهایی هستند که که صداهای دریافتی از طریق دیافراگم را تقویت می‌کند و صدایی واضح را در اختیار شنونده می‌گذارد. طبیعتا قیمت این گوشی‌ها نیز از گوشی‌های آکوستیکی بسیار بیشتر است. خرید این نوع از گوشی های پزشکی به دانشجویان و متخصصان قلب و ریه توصیه می‌شود.

گوشی پزشکی نوزاد (جنین)

این گوشی پزشکی صرفا طراحی شده تا صداهای ضعیفی که از سینه نوزاد ساطع می‌شود را دریافت کند. این گوشی‌ها به علت کاربرد خاص‌‌تری که نسبت به دیگر گوشی‌های پزشکی دارند، عمومیت کمتری دارند.

گوشی دامپزشکی

بعد از معرفی انواع گوشی هایی که برای انسان مورد استفاده بودند، برای معاینه دام و حیوانات ( اعم از پرندگان و خزندگان و چهارپایان ) نیز از استتوسکوپ استفاده می‌شود. گوشی های دامپزشکی نیز دارای ویژگی های خاصی هستند که برای معاینه حیوانات مناسب بوده و گاها تفاوت هایی با گوشی های پزشکی معمولی که برای انسان استفاده می‌‌شود دارند.

 

اگر پزشک یا دانشجوی پزشکی هستید، فارغ از اینکه در کدام حوزه تخصص دارید، و قصد خرید گوشی پزشکی دارید در ادامه نسل جدید و دیجیتال گوشی های پزشکی را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد که با خرید این گوشی پزشکی ها از بهترین کیفیت و قابلیت های سمع با وضوح بهتر و حذف نویز و... بهره مند می‌شوید. چنانچه دامپزشک هستید، می توانید از امکانات این گوشی های هوشمند بهره ببرید چرا که این گوشی پزشکی دیجیتال قابلیت شخصی سازی شدن برای شنیدن صداهای درونی دام و فیلترینگ تخصصی صدای قلب و ریه بر اساس جثه دام را دارد و با خرید گوشی مخصوص برای سمع تخصصی دام‌های سبک و سنگین، سمع و تشخیص بهتری را تجربه خواهید کرد.

گوشی های پزشکی شرکت نبض

شرکت نبض تنها ارائه دهنده و تولید کننده نسل جدید گوشی های پزشکی در ایران می‌باشد که با عرضه انواع مختلف گوشی های پزشکی با امکانات روز دنیا سعی کرده است تا قدمی کوچک در پیشرفت تجهیزات پزشکی در این مرز و بوم برداشته باشد محصولات این شرکت شامل انواع گوشی های پزشکی اکوستیک، کاردیولوژی و سری گوشی های پزشکی  دیجیتال می‌باشد که در کاربرد های مختلف عمومی تخصصی، اطفال، دامپزشکی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

گوشی های پزشکی عرضه شده در نبض عبارتند از :

در این بین دو گوشی پزشکی اول شامل اکوستیک و گوشی پزشکی کاردیولوژی در دسته استتوسکوپ های مکانیکی و سه گوشی پزشکی بعدی در دسته گوشی پزشکی های دیجیتال و هوشمند قرار می‌گیرند که در ادامه به توضیح کاربرد، مزیت و تفاوت هر یک از گوشی پزشکی ها از ساده تا پیشرفته ترین نوع خواهیم پرداخت تا انتخاب هوشمندانه ای در خرید گوشی پزشکی خود داشته باشید.

گوشی پزشکی عادی

گوشی پزشکی مدل NS0

ساده ترین  و معروفترین  نوع گوشی پزشکی، گوشی پزشکی های اکوستیک هستند که به اصطلاح به آنها استتوسکوپ مکانیکی نیز می‌گویند این گوشی پزشکی ها صداهای داخلی بدن را از طریق قطعه سینه ای (چست پیست) دریافت می‌کنند و با محصورکردن آن در تیوب گوشی  صوت را از طریق گوشی استتوسکوپ به گوش پزشک می‌رسانند و از این طریق صدایی با وضوح بیشتر نسبت به حالت استفاده مستقیم از گوش پزشک و بدن انسان را تحویل می‌دهند.

از مهم ترین بخش‌های یک گوشی پزشکی اکوستیک بخش سری آن می‌باشد که وظیفه اصلی آن تقویت صدای دریافتی و حذف حداکثری نویز محیطی می‌باشد که در گوشی NS0 نبض سعی شده است ضمن کنترل قیمت کیفیت مطلوبی جهت معاینات فراهم آورد و جهت دسترسی به این هدف  در ساخت بخش فلزی سری (چست پیست) از استیل ضد زنگ استفاده شده است  که دریافت صدای بهتری را نسبت به آلومینیوم  به ارمغان می آورد. همچنین سری این گوشی پزشکی دو طرفه است که در طرف کوچک آن بل جهت معاینه اطفال و افراد لاغر و در طرف بزرگ آن دیافراگم جهت معاینه بزرگسالان قرار دارد،  قطر بل در این گوشی حدود ۳۲ میلی‌متر و قطر دیافراگم ۴۷ میلی‌متر می‌باشد.  

نکات مهم در طراحی و تولید این نوع از گوشی های پزشکی استفاده از متریال های درست و با کیفیت جهت گیرایی حداکثری صوت و محدود کردن حداکثری آن تا انتقال به گوش می‌باشد از این رو در گوشی پزشکی NS0  نبض سعی شده است از بهترین مواد موجود استفاده شود تا صدایی با کیفیت در اختیار پزشک قرار گیرد که با توجه به آن در ساخت تیوب جهت جلوگیری از حساسیت و آلرژی از لاتکس استفاده نشده است و انعطاف آن در حد مطلوب می‌باشد، همچنین سر گوشی یا Eartips نیز که آخرین بخش استتوسکوپ است از لاستیک نرم سیلیکون ساخته شده است که به راحتی در گوش قرار می‌گیرد و صداهای اضافه را حذف می‌کند.

این گوشی پزشکی مناسب خرید دانشجویان تازه وارد به عرصه پزشکی ، پرستاران و کادر درمان در مراکز مختلف درمانی می‌باشد.

خرید گوشی پزشکی اکوستیک

 

گوشی پزشکی کاردیولوژی مدل NS0-Cardio

 گوشی پزشکی کاردیولوژی یک سطح از گوشی آکوستیک پیشرفته تر است و طراحی و ساخت آن به نحوه ای است که برای سمع و معاینات قلبی کاربرد دارد این گوشی نیز همانند گوشی پزشکی اکوستیک دارای چست پیست دو طرفه می‌باشد که مناسب برای معاینه کودکان و بزرگسالان است. اندازه گوشی پزشکی های کاریولوژی به طور معمول  نسبت به گوشی های ساده بزرگتر است تا از این طریق صدا را بهتر دریافت کند همچنین جهت حفظ  بهتر صدا در طراحی این نوع از گوشی ها از تیوب های دو لومنه استفاده می‌شود که این خود موجب بهبود کیفیت صدا می‌شود.

گوشی پزشکی NS0-Cardio نبض جز این دسته از گوشی های پزشکی می‌باشد. این گوشی پزشکی نسبت به گوشی های معمولی ۴۰ درصد بزرگتر و ۶۰ درصد عمیق تر است که این خود موجب سمع بهتر صدا با فرکانس بالا می‌شود که بر اساس آن پزشک می‌تواندکوچکترین تغیرات را نیز در وضعیت بیمار تشخیص دهد و این ویژگی آن را از گوشی پزشکی اکوستیک متمایز می‌کند. لوله ی این گوشی پزشکی نیز ضخیم و دو لومن  است و نسبت به گوشی پزشکی اکوستیک طول کمتری دارد  که به راحتی دور گردن قرار گرفته و صدای ساییده شدن تیوب را فیلتر می‌کند و نهایتا صدایی با وضوح بهتر را برای پزشک به ارمغان می آورد. جنس گوشی پزشکی کاردیولوژی نبض در تمام بخش ها همانند گوشی NS0 می‌باشد و فرق آنها در اندازه چست پیست طول و ضخامت تیوب و همچنین مدل تیوب می‌باشد که برای این دو گوشی کاربرد متفاوتی را رقم زده است.

معمولا از گوشی پزشکی کاریولوژی در بخش مراقبت های ویژه و مراکز تخصصی مانند ICU و ED استفاده می‌کنند و بیشتر مناسب خرید پزشکان و یا پرستارانی  است که روی بیماری های قلبی عروقی از جمله اختلالات ریتم قلب انسداد شریان‌های قلبی مانند سرخ رگ، حملات قلبی، نقایص قلبی و عفونت‌ها و اختلالات مرتبط کار می‌کنند، می‌باشد.

اطلاع از قیمت و خرید گوشی پزشکی کاردیولوژی نبض

خرید گوشی کاردیولوژی

گوشی پزشکی دیجیتال و هوشمند

گوشی های هوشمند و دیجیتال نسل جدید گوشی های پزشکی هستند که ویژگی بارز بین همه انها قابلیت ضبط صدا و وضوح بهتر صدا میباشد گوشی های دیجیتال شرکت نبض نیز نه تنها از این ویژگی ها بهرمند هستند بلکه با داشتن امکانات ویژه و متنوع به گوشی هایی با کاربرد های فراوان و خاص مبدل شده اند.

گوشی پزشکی دیجیتال کلاسیک

در سری گوشی های دیجیتال نبض پایه ترین مدل  گوشی پزشکی NS1-Classic  می‌باشد این گوشی دارای هسته الکترونیکی است که با استفاده از آن صدا تا ۱۷ برابر تقویت می‌شود و برعکس مدل‌های موجود امریکایی صدا مصنوعی تقویت نشده و برای نگه داشتن اصل صدا از میکروفون برای تقویت آن استفاده می‌شود همچنین با فیلترهایی که روی این گوشی تعبیه شده است  نویزهای محیطی به حداقل مقدار خود می‌رسند و در نهایت یک صوت طبیعی بدون نویز سمع می‌گردد.

تکنولوژی این گوشی پزشکی به گونه ای است که با تشخیص باند فرکانسی صدای اصلی و بیماری های قلبی و ریوی امکان تفکیک صدای قلب از ریه را برای سنجش دقیق تر پزشک فراهم می‌کند و از این جهت امکان سمع صدای قلب ویا ریه را به طور مستقل به ارمغان می اورد و در نهایت در کنار تمام این ویژگی ها امکان ضبط و بازپخش یک نمونه صدا نیز روی دستگاه قرار داده شده است. کاربرد این گوشی پزشکی را می‌توان به دسته های زیر اختصاص داد:

  • متخصصین قلب و عروقی که برای معاینات دقیق خود نیاز به صوت واضح و طبیعی بدون نویز از قلب و یا ریه دارند.
  • متخصصین اطفالی که به دنبال یک گوشی پزشکی پیشرفته با سری مخصوص اطفال هستند تا معاینات بهتری داشته باشند.
  • دامپزشکانی که به دنبال گوشی پزشکی مخصوص سمع اصوات دامی و فیلتر نویزهای اضافی هستند در واقع فیلترهای استفاده شده روی این گوشی در صورت ذکر و درخواست دامپزشک مختص سمع اصوات دامی می‌شوند و از این جهت بهترین گزینه برای دامپزشکان خواهد بود.
  • پزشکان کم شنوایی که نیاز به یک گوشی پزشکی با تقویت هر چه بیشتر صوت در ضمن طبیعی ماندن آن دارند.
  • پرستاران و کادر درمانی که می‌خواهند سطح معاینات خود را بالابرده و متمایز باشند.

 خریدگوشی پزشکی دیجیتال کلاسیک

گوشی پزشکی دیجیتال مدل SE

تکنولوژی این گوشی پزشکی از گوشی کلاسیک پیشرفته تر است و ضمن دارا بودن تمامی ویژگی های گوشی کلاسیک بنا به مزیت های اضافی آن این استتوسکوپ به یک گوشی پزشکی منحصر به فرد تبدیل شده است.

تقویت صدا در این نوع گوشی نسبت به کلاسیک بیشتر شده است و به جای ۱۷ برابر صدا ضمن حفظ طبیعی بودن آن تا ۲۰ برابر تقویت می‌گردد و واضح ترین صدای ممکن را در اختیار پزشک قرار می‌دهد همچنین این گوشی با قابلیت اتصال به هندزفری لذت معاینه با هندزفری را به پزشک می‌دهد و پزشک را از شر طول کم تویوب و سنگینی آن دور گردن رها می‌کند و با اتصال به اپلیکیشن امکان ضبط، مشاهده آنی و ذخیره نمودار صدا را فراهم می اورد همچنین با  هاب انشعابی که روی دستگاه داده می‌شود قابلیت اتصال همزمان به ۵ هندزفری را فراهم می‌کند واز این جهت بسیار مناسب دانشجویان و اساتیدی است که می‌خواهند درس بالین را به بهترین نحو فراگیرند و یا تدریس نمایند.

همچنین دانشجویان و یا پزشکان با خرید این گوشی پزشکی علاوه بر سمع دقیق ترین صدا در اپلیکیشن نبض آوا در فضایی به نام مدیگرام امکان بازنشر صوت ذخیره شده با عنوان بیماری را دارند و از این طریق به یک منبعی از صوت های مختلف از بیماران مختلف دسترسی دارند که این خود موجب ارتقا هر چه بیشتر سطح علمی و یادگیری هر چه بهتر بالین خواهد شد و از این طریق لذت یادگیری جمعی  بین دانشجویان و همکارانشان ایجاد می‌گردد. در ضمن با قابلیت ضبط صدا امکان ویزیت مجازی را به پزشکانی می‌دهد که در مطب خود حضور ندارند و تنها کافیست صوت بیمار توسط منشی ضبط گردیده و به پزشک ارسال شود و از این طریق پزشک دیگر نیاز به حضور حقیقی خود در مطب ندارد.

این گوشی پزشکی مناسب تمام دانشجویانی است که می‌خواهند از نسل برتر گوشی های پزشکی استفاده کنند و لذت یادگیری مطالب تئوری کتب درسی را به داده های حقیقی بر سر بالین بیمار مبدل کنند و یا همچنین پزشکان و متخصصانی که به دنبال معاینه هر چه دقیق تر از بیمار خود هستند و صوتی با کیفیت حداکثری می‌خواهند و در نهایت مناسب اساتیدی است که به دنبال روش های نوین تدریس به دانشجویانشون می‌باشند.

در حقیقت این گوشی پزشکی امکانات گوشی های دیجیتال امریکایی را در اختیار پزشک قرار می‌دهد و در مواردی مزیت های آن  بیشتر از نمونه های خارجی همسان خودش است  اما قیمت آن در حد گوشی های مکانیکی خارجی می‌باشد که از این رو بهترین انتخاب برای تمام افرادی است که قصد خرید دنبال گوشی های پیشرفته با قیمتی مقرون به صرفه هستند.

خریدگوشی پزشکی دیجیتال se

گوشی پزشکی دیجتال فوق پیشرفته SE-Plus

این گوشی پیشرفته ترین نوع گوشی پزشکی در شرکت نبض می‌باشد که تمام امکانات گوشی NS1-SE را داراست ولی تکنولوژی آن پیشرفته تر است و این مدیون تکنولوژی USB این دستگاه می‌باشد که از طریق آن به هندزفری بلوتوثی متصل می‌گردد، در حقیقت این دستگاه علاوه بر امکانات متنوع گوشی پزشکی NS1-SE، به پزشک حق انتخاب می‌دهد تا بین تیوب، هندزفری سیم دار و هندزفری بی سیم انتخاب نماید و راحت ترین معاینه با بهترین کیفیت صدا را داشته باشد.

خرید گوشی پزشکی دیجیتال با هنذفری بلوتوثی

خرید کدام گوشی پزشکی توصیه می‌شود؟

برای خرید گوشی پزشکی مناسب خودتان، پیشنهاد می‌کنیم مطالب بالا و بخش انواع گوشی های پزشکی را مجدد مطالعه کنید، تا بین قابلیت‌های مختلف، اولویت و ترجیح خودتان را برای خرید گوشی پزشکی پیدا کنید.

درواقع هیچ قانونی برای انتخاب و خرید گوشی پزشکی وجود ندارد. تمامی انتخاب‌ها متاثر از قابلیت‌های گوشی‌های مختلف و هم‌چنین بازه‌ی قیمتی این استتوسکوپ‌ها است. اما برای دانشجویان علوم پزشکی که در حال یادگیری هستند، پیشنهاد می‌شود در خرید گوشی پزشکی به قابلیت دقت و حساسیت استتوسکوپ برای یادگیری انواع صداها توجه ویژه شود.. هم‌چنین استفاده از گوشی‌های پزشکی دیجیتال قابل اتصال به تلفن همراه این قابلیت را به دانشجویان می‌دهد که صداهای قلبی یا تنفسی بیماران را ضبط کنند تا بتوانند با سایر همکلاسی‌های خود یا استادان خود به اشتراک بگذارند و درباره‌ی تشخیص بیماران با یک‌دیگر مشورت کنند.

 

در هنگام خرید گوشی پزشکی چه نکاتی باید رعایت شود؟

برای خرید گوشی‌های پزشکی باید به یک سری نکات اولیه توجه نماییم. به عنوان مثال در ابتدا باید به حوزه فعالیت خود نگاه کنیم اگر در بخش نوزادان و یا اطفال مشغول به کار هستید بهتر است گوشی‌های مخصوص اطفال و نوزادان تهیه کنید اگر سمع اصوات قلبی و یا ریوی برایتان اهمیت بالایی دارد باید گوشی های طبی کاریولوژی و یا دیجیتال استفاده نمایید و در غیر اینصورت می‌توانید از گوشی های مکانیکی استفاده نمایید.

به هنگام خرید گوشی پزشکی توجه داشته باشید که مدلی که خریداری می‌نمایید گارانتی و خدمات پس از فروش داشته باشد چون در صورت خراب شدن دستگاه، پیدا کردن قطعات کار مشکلی است. برای خرید گوشی پزشکی سعی کنید از فروشنده های اصلی خریداری نمایید زیرا در این صورت بدون واسطه، هزینه کمتری را متحمل می‌شوید.

 

مقایسه انواع گوشی پزشکی های مکانیکی نبض در یک نگاه

نوع گوشی

NS0

NS0-Cardio

تیوب

تک لومنه

دو لومنه

وزن

۱۳۵ گرم

۱۷۵ گرم

طول

۷۲ سانتی متر

۶۹ سانتی متر

جنس سری

استیل ضد زنگ

استیل ضد زنگ

جنس تیوب

pvc  انعطاف پذیر

 pvc انعطاف پذیر

قیمت

مشاهده قیمت وخرید گوشی پزشکی مشاهده قیمت و خرید گوشی پزشکی

 

 

 

مقایسه انواع گوشی پزشکی های دیجیتال نبض در یک نگاه

مدل گوشی

NS1-Classic

NS1-SE

NS1-SE-Plus

شدت تقویت صدا

۱۷ برابر

۲۰ برابر

۲۰ برابر

اتصال به اپلیکیشن

ندارد

دارد

دارد

اتصال به هندزفری سیمی

ندارد

دارد

دارد

قابلیت ذخیره سازی صدا

یک رکورد در حافظه داخلی

نامحدود در فضای ابری

نامحدود در فضای ابری

قابلیت حذف نویز

دارد

دارد

دارد

اتصال به هندزفری بلوتوثی

ندارد

ندارد

دارد

اتصال به هاب انشعابی

ندارد

دارد

دارد

قیمت

مشاهده قیمت و خرید گوشی پزشکی

مشاهده قیمت و خرید گوشی پزشکی

مشاهده قیمت و خرید گوشی پزشکی

 

 

این مقاله مرتبا به روز رسانی می‌شود و تلاش بر این است که بتوانیم راهنمایی برای خرید انواع گوشی های پزشکی نسل جدید را برایتان فراهم کنیم تا در خرید استتوسکوپ خود بهترین انتخاب را داشته باشید، نبض را دنبال کنید.

اشتراک‌گذاری مقاله

نظرات: 0 عددافزودن نظر

مطالب مشابه

مشاهده همه
همراهان نبض

به ما اعتماد کرده‌اند